Про роль церкви в білоруських протестах

Вже не перший день ми спостерігаємо за наймасштабнішими протестами в Білорусі. Боротьба наших сусідів із диктатурою сягнула небаченого розмаху: в різних куточках Білорусі люди масово виходять на протестні акції, які об’єднують усі верстви населення: молодь, пенсіонерів, робітників підприємств, священнослужителів, військових тощо.

Участь християн і священнослужителів у подіях останньої декади не є випадковою, але часто консолідуючою. Спротив жорстокості й бажання правди і справедливості є закономірним бажанням віруючих людей.

За останні 10 днів чимало християн разом із священнослужителями взяли участь в протестних акціях. після оголошення сумнівних офіційних результатів виборів президента Білорусі та актів безпрецедентної жорстокості міліції християни різних конфесій провели у Мінську хресну ходу проти насилля. У багатьох храмах і церквах столиці провели служби й молебні за Білорусь.

Досить активну позицію проти фальсифікацій мають низка православних священників, які взяли участь в загальнонаціональному флешмобі за чесні й правдиві вибори. Його ініціював диякон із міста Гродно Дмитро Павлюкевич, який створив плакат із біблійними цитатами, які засуджують фальсифікації та приниження людей. Диякона підтримали священники з Мінська, Гродно, Заславля, Борисова, Ліди, Рогачова й інших міст та містечок.

В Гродно і Жодіно священники виходили на вулицю та ставали перед силовиками і закликали зупинити насилля. Ще в деяких містах вони відкривали храми, де могли сховатися протестувальники від переслідування ОМОНу.

Участь церковних служителів у подіях на білоруських вулицях очікувано мала наслідки. Про перших затриманих священнослужителів стало відомо вже 10 серпня. На другий день протестів у місті Барановичі міліція затримала двох священників (отця Едуарда та Олександра), яким суд присудив 10 і 8 діб арешту (повідомляється, що ці справи детально не розглядали, а вони стали жертвами так званого “судового конвеєра”).

Білоруські єпископи закликали владу негайно звільнити їх, адже “священники і духовні особи всіх конфесій мають право як пастирі бути зі своїм народом, що шукає правди”. 18 серпня, глава Білоруського католицького єпископату архієпископ Тадеуш Кондрусевич звернувся до керівництва МВС Білорус з проханням допускати священнослужителів до затриманих.

З наростанням протестів представники окремих церков та конфесій почали публікувати офіційні заяви і звернення щодо ситуації в державі.Чимало священників та єпископів виступили із офіційними заявими, в яких засудили насилля, тортури, несправедливість, фальсифікації тощо.

На недільному мітингу в Мінську виступив католицький священик Юрій Санько: «Після служби ми прийшли сюди з віруючими, адже це день єдності білоруського народу, це свято. Ми сподіваємось на справедливість на нашій землі. Зараз у Білорусі судять, тут є півмільйона людей. Білорусів ніколи не було так об’єднуватися. Це свято свободи!»

15 серпня Єпископ Об’єднання Християн Повного Євангелія Леонід Вороненко від імені об’єднання звернувся до білоруської влади із відкритим листом, в якому поставив під сумнів офіційні дані щодо результатів виборів, засудив насилля і тортури як аморальні й незаконні дії, висловив вимогу об’єктивного розслідування жорстокості та задекларував підтримку єдності й незалежності Білорусі.

Євангельські пастори із міста Брест виступили із спільною заявою: “Ми, як керівники церков, засуджуємо насильство і жорстокість. Закликаємо всіх віруючих об’єднатися в молитві за своє місто і країну. Просимо допомагати постраждалим та їхнім родинам”.

Деякі коментарі священнослужителів звучали ще радикальніше. Наприклад, архієпископ Гродненський Арцемій дуже жорстко розкритикував насильство з боку влади, тих, хто його виправдовує, та наявний режим. Він звернувся до вчителів старшого покоління, які критикували молодих протестувальників: “Вам потрібно [стати] на коліна, за всі фальсифікації, за брехню, яку ви штовхали нашим дітям! За це БРСМ, за комсомол, за все, що було … атеїстичним”.

Його слова торкаються значно ширших проблем Білорусі, ніж просто події довкола виборів. На відміну від України чи інших пострадянських держав, які відмовилися від комунізму, Білорусь зберегла не лише радянську історичну пам’ять, але й деякі державні організації (як-от аналог комсомолу).

Чимало віруючих людей ще до літніх протестів мали досвід опозиційної діяльності в громадській і політичній сфері. Тут варто згадати політв’язня-християнина Павла Северинця, якого було заарештовано за участь у несанкціонованих мітингах і тому реєстрація кандидатом в президенти була неможливою. Інший опозиційний діяч член євангельської церкви Зьміцер Дашкевич ініціював оборону Куропат – урочища, де в 1937 р. сталінський режим знищив 200 000 білоруських громадян, а яке лукашенковський режим намагався позбавити статусу національного пам’ятника. І Севяринець і Дашкевич багато років провели в тюрмах за свої політичну діяльність. І зараз Павло багато тижнів як ув’язнений і ніхто не знає де він точно знаходиться і який його стан.

В останні дні як ніколи раніше білоруські християни єдність і стійкість в боротьбі за свою державу. Відбулася об’єднана екуменічна молитва в червоному костелі (в центрі Мінську), на яку зібралися представники різних конфесій, щоб помолитися за Білорусь і недопущення насилля.

Також було оприлюднене звернення Голови Конференції Католицьких Єпископів в Білорусі Митрополита Мінсько-Могильовського архієпископа Тадеуша Кондрусевича до представників державної влади Республіки Білорусь:

“Я звертаюся до чинного президента Олександра Лукашенка і до всіх тих, хто в нашій державі наділений владою на різних рівнях. Наша Вітчизна переживає складний час, який, на превеликий жаль, вже затьмарений пролитою кров’ю, тисячами затриманих і жорстоко побитих мирних жителів, які хочуть знати правду про президентські вибори, що відбулися 9 серпня. Бог створив нас вільними. Істинно такими нас робить правда, каже Христос (пор. Йн 8, 32-36). Люди мають право знати правду, яку не можна приносити в жертву на догоду чиїмось політичним і кон’юнктурним інтересам. Спаситель навчає: «Хай буде слово ваше:”так, так”; “н,і ні”; а що більше над це, то від лукавого »(Мт 5, 37). А диявол — це душогуб, брехун і батько брехні (пор. Йн 8, 44). Пролита кров на вулицях наших міст, побиття людей, які вийшли на мирні демонстрації, бо хочуть знати правду, жорстоке поводження з ними і тримання їх в нелюдських умовах в місцях позбавлення волі — тяжкий гріх на совісті тих, хто віддає злочинні накази і творить насильство. Все це веде до дестабілізації і згубним поділам у нашому суспільстві. Скільки часу — можливо, не одне покоління — потрібно для того, щоб вилікувати нанесені в результаті нехтування правди рани, коли брат підняв руку на брата?! Тому перед нами важкий і непростий шлях покаяння, духовного і морального очищення, без чого неможливе подолання соціально-політичної кризи. В ім’я такого необхідного миру в нашій Батьківщині і національної злагоди, я звертаюся до державної влади Республіки Білорусь з закликом почати конструктивний діалог із суспільством, припинити насильство і негайно звільнити всіх затриманих на мирних акціях невинних громадян. Нехай прийме Всемилостивий Господь у своє Царство жертв цієї національної трагедії. Нехай зцілить поранених. Нехай втішить скорботних. Нехай обдарує миролюбний і толерантний білоруський народ своїм миром. Нехай зміцнить в ньому дар любові до ближнього, аби добром перемагати зло. Покровителька Білорусі, Божа Матір Будславска, храни й оберігай нас. З молитвою про благо нашої Батьківщини та якнайшвидше вирішення конфлікту”.

16 серпня 2020 року виконавчий комітет Європи «Справедливість і мир» оприлюднив Заклик до молитви, у зв’язку зі ситуацією у Білорусі.

«Після президентських виборів у Білорусі, які відбулися 9 серпня 2020 року, тисячі протестувальників вийшли на вулиці, щоб оскаржити результати виборів як маніпульовані, що призвело до жорстоких зіткнень із силовими структурами країни. Згідно з повідомленнями, непропорційне насильство, встановлене білоруською владою, коштувало щонайменше два життя і спричинило сотні травм. Близько 6000 демонстрантів затримано, і багато з них, звільнених згодом, мають ознаки катувань. Більше того, відбулося посилення жорстокості щодо громадянських прав та свобод. Ця тривожна ситуація становить серйозну загрозу справедливості та миру не лише в Білорусі, а й у всьому регіоні», –зазначають на початку Заклику автори листа.

Засудження застосування будь-яких форм насильства

Так, виконавчий комітет Європи «Справедливість і мир» рішуче засудив будь-які вияви насильства: «Від імені Конференції Європейських комісій з питань справедливості та миру (“Справедливість і мир Європи”) ми заперечуємо будь-які форми насильства і рішуче засуджуємо застосування катувань білоруською владою щодо затриманих протестуючих. Ми також закликаємо негайно звільнити всіх, хто був заарештований без жодних обґрунтувань».

Відтак автори послання закликали білоруську владу до поваги таких основоположних прав людини, як право на життя, заборона тортур, свобода зібрань, засобів масової інформації та вираження поглядів, а також дотримуватися демократичних принципів.

Пошук правди на основі мирного і всебічного діалогу

«Ми приєднуємось до католицьких єпископів Білорусі у їхньому зверненні щодо пошуку правди на основі мирного та всебічного діалогу між білоруським політичним керівництвом та широким суспільством, щоб уникнути подальшого насильства», – мовиться у посланні виконавчого комітету Європи.

Заклик до молитви за білоруський народ

Наприкінці єпископи закликають усіх християн об’єднатися, проказавши Господню молитву «Отче наш» за білоруський народ у вівторок, 18 серпня 2020 року, о 18:00 середньоєвропейського часу (київський час – 19:00), щоби правда, справедливість і мир могли запанувати.

Довідка

Виконавчий комітет Європи «Справедливість і мир» обирається що три роки. Спільно з президентством він готує політичні рекомендації для Генеральної Асамблеї, передбачає виконання резолюцій, прийнятих Генеральною Асамблеєю (GA), та керує Європейською конференцією між щорічними сесіями Генеральної Асамблеї. До виконавчого комітету входять: чинний президент, віцепрезидент, генеральний секретар, колишній генеральний секретар – усі за посадою, та ще 4–7 членів національних комісій, належно обраних. Виконавчий комітет збирається не рідше трьох разів на рік. Також він повинен представляти різноманітність Європейської конференції. Виконавчий комітет Європи «Справедливість і мир» уповноважений публікувати заяви від свого імені.

Джерела:

http://c4u.org.ua/pro-rol-tserkvy-v-biloruskykh-protestakh/

http://news.ugcc.ua/news/kom%D1%96tet_yevropi_spravedliv%D1%96st_%D1%96_mir_zaklikaie_do_sp%D1%96lnoi_molitvi_za_b%D1%96loruskiy_narod_90570.html

https://www.svaboda.org/a/30789501.html

https://www.svaboda.org/a/30787650.html

https://www.svaboda.org/a/30786715.html

https://catholic.by/3/news/belarus/12032-zvarot

https://credo.pro/2020/08/272212

https://charter97.org/ru/news/2020/8/9/388725/

Be the first to comment on "Про роль церкви в білоруських протестах"

Залишити відповідь