Стрийське Товариство практиків економічної самоорганізації: нова культура взаємовідносин на основі співдії та любові до землі.

Як ми уже інформували раніше, у серпні минулого року Фондом громад «Рідня» та Християнською Службою Порятунку під егідою Стрийської Єпархії УГКЦ було започатковано християнський соціальний простір» Стрийська кооперативна ініціатива самоорганізації та практичного просвітництва», та, зокрема програму «Добрий господар» (кооперація, енергоефективність, екологія). Метою  зазначеної ініціативи було визначено:

  • Утворення наСтрийщині та Львівщині пілотних майданчиків для впровадження різноманітних форм громадянської і економічної самоорганізації  територіальних / парафіяльних громад та соціального просвітництва їх членів;
  • Мультиплікації відповідного досвіду Стрийщини у інших регіонах України;
  • Пропагування в українському суспільстві ідей, що містяться у Компендіумі Соціальної Доктрини Церкви та історичній спадщині митрополита Андрея Шептицького.

За цей час в рамках згаданого Простору виникла низка локальних структурних проектів, одним з яких стало Товариство практиків економічної самоорганізації. Про засадничі ідеї для утворення Товариства та основні принципи його діяльності розповідає координатор програми «Добрий господар» та ТПЕС Олег Шмілик:

«Упродовж усієї своєї історії Церква невтомно виголошувала «власне слово» щодо питань суспільного життя.

Важливе і значуще місце Церква бачить у діяльності кооперативів, підприємств малого і середнього бізнесу, ремісничих підприємств і сільськогосподарських підприємств сімейного типу.

За Компендіумом соціальної доктрини церкви суб’єкти підприємництва повинні пам’ятати що суспільство, в якому вони працюють, становить благо для всіх, а не структуру для задоволення виключно особистих інтересів. Тільки усвідомлення цієї істини дозволить побудувати економіку, яка по-справжньому служитиме людству, і розробити програми реальної співпраці між різними учасниками трудового процесу (п.339)

Соціальна доктрина Церкви підкреслює внесок, який роблять суб’єкти господарювання у підвищення цінності праці, особистої і соціальної відповідальності, в демократичне життя і людські цінності, від яких залежить розвиток ринку і суспільства .

Україна та українці на порозі великих викликів та загроз. Світ змінюється та невпинно котиться у бік популізму та охлократії, азіатського тоталітаризму, або ж навпаки європейської псевдо-толерантності, духовного занепаду, світоглядної деформації, моральної деградації та споживацької ментальності, фальсифікації споконвічних цінностей, смислів та понять свободи, рівності і справедливості, знищення національної ідентичності народів, непорушності інституту родини та істинної гідності особи, злочинного використання природних ресурсів і провокування глобальних техногенних катастроф.

Цей стан буття людства святий Іван Павло ІІ у свій час назвав «цивілізацією смерті». Це стан, у якому немає місця Богу, Його Любові, Його Закону та Його Творчому Задуму. Це стан, у якому колись християнські нації перетворюються у глобальну безвольну біомасу без віри, без ідентичності, без пам’яті, без майбутнього. Такий сучасний стан є викликом, щоб українці зробили інший вибір: освятивши свої серця і уми перетворювали землю Україну у територію «Цивілізації Життя». Значною мірою запорукою втілення сказаного у життя є поєднання трьох необхідних принципів: плекання живої віри та правдивої християнської духовності, проведення базованої на національній історичній пам’яті і сучасних технологіях всеохоплюючої просвіти та запровадження на рівні локальних ініціатив різноманітних форм економічної і соціальної самоорганізації в середовищі територіальних і церковних громад.

На Стрийщині створено Товариство практиків економічної самоорганізації. Мета – поширення ідей самоосвіти, ідей солідарності та економічної співдії українців світу удосконалюючи себе, свою родину та свою спільноту. Власне таку амбітну мету ми собі ставимо. Нічого дивного. Маємо дуже сильні історичні приклади, такі як товариство “Просвіта”, економічне чудо кооперативної співпраці та солідарності  “Маслосоюз”, система споживчих кооперативів “Народна торгівля”, система кредитних кооперативів – Українбанків. А ще сучасний успіх українських кредитних спілок у США, Канаді та Австралії. І приклади в Україні, а саме у нас на Стрийщині, кредитна спілка “Вигода” (перша відроджена спілка в Україні, номінант високого визнання та нагороди “FIDE DIGNUS” (“Гідні довіри”), Благодійна організація “Фонд громад “Рідня”, Великий Карпатський ярмарок-фестиваль “СтрийОрганікФест, літо-осінь”, Всесвітній Фестиваль Українських Кредитних Спілок (2012,2017).

31 січня 2020 в Стрию відбувся навчальний захід «Мікробізнес в агровиробництві: з чого розпочати?», організований БО “Фонд громад “”Рідня” та Християнською службою порятунку, за підтримки Стрийської Єпархії УГКЦ, у рамках спільної Програми “Добрий господар”. Власне, тоді і визріла ідея створення Товариства практиків економічної самоорганізації з дуже простими правилами приєднання до нього.

Щоб долучитися до Товариства треба зробити невелику дію – створити органічну грядку Розума на земельній ділянці, яка для Вас доступна там де Ви живете. І це незалежно чи вона Вам належить, чи Ви її орендуєте, чи просто Вам дозволили її використовувати тимчасово. Розмір ділянки значення не має. Може бути розміром в 1 м2 – є у нас і такі члени. Бо важливим є крок до зміни філософії відношення до землі, прагнення органічного, природного розвитку. І знаково, що  4 церковнослужителі УГКЦ сьогодні вже є членами Товариства.

Що таке грядки Розума? Це українська запатентована технологія Володимира Розума, як спосіб оздоровлення землі та її органічного обробітку та природного оновлення із високим рівнем продуктивності. Культивування пермакультури, яка є сьогодні дуже популярна у Європі, може бути прообразом того що ми хочемо впроваджувати у культуру українців. Грядки Розума революційна технологія, яка дуже легко адаптується навіть у місті, навіть на клаптику землі біля багатоквартирного будинку де можуть рости і квіти і фрукти і овочі.

Започаткувавши Товариство практиків ми прагнемо об’єднати всіх українців ідеєю навколо якої вони завжди об’єднувалися, за яку проливали свою кров, за яку і сьогодні воюють у сучасній московсько-українській війні. І ця ідея – Земля. Так, так – ЗЕМЛЯ. І не залежить де Ви живете на цю пору – в Україні, США, Канаді, Італії, Португалії, Англії, Іспанії, Польщі. Важливо діяти спільно, синхронно, бажати бути у товаристві яке сповідує християнські цінності, любов до матінки землі, до нашої неньки України і яке прагне творити кола довіри та любові.

Головні принципи в Товаристві: відкритість, солідарність, співпраця, довіра, залучення та включення, ініціативність, самовідповідальність, просвіта, технологічність, постійний процес пізнання свого призначення та розширення впливу.

Завдання, які ставимо перед собою: створювати ефективні структури економічної та соціальної самоорганізації в Україні, мультиплікуючи наявний досвід та створення нових форм співдії у громадах.

Наша стратегічна ціль: за 15-25 років – 100 самодостатніх та ефективних структур в Україні, які працюють як одна цілісна система та об’єднують не менше 5 млн українців.

Вже сьогодні, в Товаристві практиків, народилася добра практична ідея – розвиток кооперативу із вирощування квасолі Яська –  “Стрийський Ясь”, який може бути цікавим прикладом розвитку автентичного виробництва продуктів географічного зазначення (як коньяк, шампанське, сидр, т.і.).

Давайте разом змінювати своє відношення до землі української, до свого здоров’я, до всього що дароване нам Господом! Давайте бути солідарними та співучасними у великій зміні нашої культури самоорганізації та співпраці!

Давайте зробимо це РАЗОМ!

Віримо, що нас буде тисячі, а згодом мільйони!»

Координатор Товариства – Олег Шмілик

+380505508508 (viber)

Be the first to comment on "Стрийське Товариство практиків економічної самоорганізації: нова культура взаємовідносин на основі співдії та любові до землі."

Напишіть відгук