Отже пропонуємо короткий огляд знакових подій у житті християнського світу, які, на нашу думку, заслуговують на увагу та наслідування. Ірак, Індія, Нігерія, Румунія, Польща, США, Малаві, Перу і… Україна. Дивимося, аналізуємо, порівнюємо…

Там, де християни відважно гинуть за те, у що вірять

ІРАК. Якщо міжнародна спільнота не поспішить із негайною допомогою — протягом найближчих чотирьох років вимушена міграція може призвести до зменшення кількості християн в Іраку на 80% порівняно з часом перед агресією військ ІДІЛ, — б’є на сполох у спеціальному звіті Папське товариство «Допомога Церкви в потребі». Звіт показує, що фактично всі місцеві християни бояться за свою безпеку, а майже 90% з них підкреслюють, що ці побоювання дуже великі. Причина такого стану сприйняття реальності, зокрема, в тому, що деякі відділи місцевих служб правопорядку, особливо ті, що підтримуються Іраном, брутально ставляться до місцевого населення, а також багато хто побоюється повернення так званої Ісламської держави. 69% опитаних назвали це головною причиною вимушеної міграції. Серед інших причин виїзду зі своєї країни іракські християни називають безробіття (70%), фінансову й адміністративну корупцію (51%) та релігійну дискримінацію (39%).

ІНДІЯ. За даними Християнської організації «Міжнародний християнський концерн», за два тижні було здійснено вісім окремих нападів на християн за участю радикальних індуїстських націоналістичних груп, які били віруючих та знищували їх майно. Сім’я Муду була єдиної християнською родиною в селі. Їм неодноразово погрожували, а два роки тому вони вже пережили жорстокий напад на їхній будинок. Муду був убитий після того, як банда проникла до його будинку, зламала вхідні двері та напала на нього зі зброєю. Під час жорстокого нападу йому перерізали горло.

Дружина Бінду Муду розповіла правозахисній організації, що коли її чоловік почув, що коється за дверима, та з якими намірами прийшли озброєні терористи, він зрозумів, що їхньому життю загрожує небезпека. Потім Муду сказав дружині, що його можуть вбити, але попросив її залишатися сильною і ніколи не відмовлятися від своєї віри в Ісуса, навіть якщо вони вб’ють його. Бінду Муду та дві дочки подружжя втекли з села після вбивства чоловіка, оскільки ніхто з їхніх сусідів не хотів їх приютити.

Поліцейське розслідування вбивства Муду триває, але поки що не було заарештовано нікого з підозрюваних.

Нещодавно вже дев’ятий штат в Індії прийняв закон, що дозволяє радикальним індуїстським групам нападати на християн і залякувати їх. Державні адміністрації, які прийняли подібні закони, не визначили чітко терміни “спонукання”, “примус”, “сила” чи “шахрайство” в контексті релігійних конверсій. Через цю юридичну неоднозначність ці закони зловживаються і надають право радикальним індуїстським націоналістичним групам нападати та залякувати християнські меншини, спираючись на закони держави.

«Конституція Індії чітко говорить про те, що «всі особи однаково мають право на свободу совісті та право вільно сповідувати, практикувати та поширювати релігійні переконання, — сказав керівник CSW Мервін Томас. — Але культура ненависті до релігійних меншин та безкарність за напади на них, розповсюджується по всій Індії. Це необхідно терміново зупинити, і ми закликаємо владу в Джарханді та центральний уряд розробити план дій. Християни та інші релігійні меншини повинні відчувати себе в безпеці, мати можливість жити у своїх будинках та мати засоби для існування як рівноправні громадяни, не боячись насильства чи цькування з боку будь-якого сегменту громади».

НІГЕРІЯ. Експерт з питань геноциду та колишній конгресмен Франк Вольф попередив, що насильство над християнами в Нігерії та “невдала” реакція уряду США на це може призвести до геноциду, як у Руанді та Дарфурі. Вольф, давній республіканський представник з Вірджинії, приєднався до Грега Стентона, нігерійських єпископів та інших прихильників релігійної свободи «Genocide Watch» під час Zoom-конференції з журналістами минулого тижня, яку проводила адвокатська група «In Defense of Christians».

“Коли світ і США проігнорували геноцид у Руанді, загинули сотні тисяч людей. Я вважаю, що історія повторюється, — заявив Вольф. — Майже щоденні звіти показують, що в Нігерії зростають насильство та кількість загиблих. Вибух у Нігерії дестабілізує сусідні країни та направить мільйони біженців до Європи та за її межі». Говорилося про те, що, за підрахунками, тисячі вбито і мільйони переселених з 2015 року внаслідок нападів мусульманських осередків фулані на переважно християнські землеробські громади в Середньому поясі Нігерії, а також ісламських екстремістських нападів, здійснених Боко Харам та ісламому Провінції Західна Африка на північному сході Нігерії.

Прибічники роками закликали міжнародне співтовариство визнати триваюче насильство в Нігерії геноцидом. «Genocide Watch», некомерційна організація, утворена в 1999 році, яка прагне підвищити рівень обізнаності та впливати на державну політику щодо актів геноциду, повідомляє, що за останнє десятиліття екстремістами або фулані-джихадистами було вбито 27000 людей. “Боко Харам вчинив геноцид в Нігерії, вбив понад 27000 нігерійців, більше, ніж ІДІЛ вбив в Іраку та Сирії разом, — підкреслив Вольф під час свого вступного слова. —Фуланські бойовики здійснюють геноцид проти нігерійських християн”.

Там, де християни безкомпромісно боряться за те, у що вірять

 РУМУНІЯ. Президент Румунії останні тижні зазнав просто шаленого тиску з боку ліберальних та ЛГБТ організацій, які погрожували знищити його репутацію на рівні Румунії та Євросоюзу, якщо він підпише закон про заборону викладання гендерної ідеології в школах і ВУЗах. Однак, Президент Румунії Клаус Йоганніс не піддався на тиск ЛГБТ та підписав закон, який повність забороняє гендерну ідеологію в школах та ВУЗах. Нагадаємо, що нещодавно парламент Румунії прийняв резонансний законопроект №1/2011, що заборонив викладання гендерної ідеології та гендерних питань в школах та ВУЗах, заборонив різні гендерні студії та інші форми пропагування гендеру дітям та молоді. Адже гендерна ідеологія під виглядом захисту прав чоловіків та жінок насправді нав’язує думку, що статі як такої нема, а люди мають сотні гендерів (чоловічий, жіночий, гомосексуальний, лесбійський, трасгендерний та багато інших варіацій). Фактично людей позбавляють природної статі та кажуть, що вони можуть вибрати гендер. Автором законопроекту виступила про-президентська партія «Народний рух».  Після його прийняття, закон був направлений Президенту країни, який мав вирішити долю майбутнього закону.

Закон, який за своєю суттю є дуже прогресивним, наприклад, одним зі своїх положень він зобов’язує Міністерство освіти надати кожному студенту та викладачеві, на вимогу, ноутбук чи планшет, підключений до Інтернету, викликав нищівну критику з боку ліберальних ЗМІ та організацій ЛГБТ. Одним зі своїх положень закон заборонив викладання гендерної ідеології та гендерних питань в школах та ВУЗах. В основу заборони лягли суперечливе визначення «гендерна ідентичність», яка на думку ЛГБТ ідеологів є поняттям, не пов’язаним з біологічною статтю людини. Законом встановлюється заборона на “пропагування теорій та думок щодо гендерної ідентичності, згідно з якими гендер – це окреме поняття від біологічної статі”.

Закон, який ліберали назвали «кричущим прикладом втручання в освіту та вільне самовираження», крім заборони на викладання студентам ідей пов’язаних з гендерною ідентичністю, забороняє будь-яку діяльність шкіл та університетів, пов’язану з суперечливими гендерними питаннями, в тому числі наукову, дослідницьку діяльність. Тобто університетам заборонено проводити будь-яку  діяльність в цій сфері, в тому числі розробку наукових робіт та дисертацій, а також проведення досліджень. Заборона стосується всіх підрозділів навчальних закладів, всіх приміщеннях, призначених для професійної освіти та навчання, в тому числі в підрозділах, які пропонують позашкільну освіту.

Ініціатори законопроекту мотивують цю заборону тим, що подібні практики порушують норми моралі, це може загрожувати фізичному чи психічному здоров’ю дітей, молоді та викладацького персоналу. «Законопроект має на меті захистити розум дітей, найчастіше неповнолітніх, а також їх шкільний простір від шкідливих ідей» – коментують автори законопроекту. За невиконання цих положень, згідно з закону, санкціонується штраф у розмірі від 10 000 до 50 000 леїв ($2400-$11700).

ПОЛЬЩА. Президент Польщі Анджей Дуда продовжує лінію посилення захисту сімейних цінностей в Польщі та підписав законопроєкт про зміни до Конституції, згідно якого буде зафіксовано, що усиновлення дитини особою в одностатевих стосунках буде неможливим. Це безпрецедентний крок в Європейському союзі, адже це перша країна, що так відкрито виступила проти ідеології ЛГБТ, як такої, що завдає шкоди національним сімейним цінностям. Крім цього, Польща на власному досвіді переконалася, що Стамбульська конвенція є негативним документом, адже несе “гендерну розпусту”, про що заявив свого часу заступник Міністр юстиції Марцін Романовський.

За словами Президента Польщі, в країні дитина підлягає правовому захисту, який визначається обов’язковими положеннями Конституції, але ці норми потребують доопрацювання. Особливо коли батьки позбавлені батьківських повноважень. Дуда впевнений, що його ініціативу підтримають усі фракції Сейму, а затвердження змін до Конституції припинить обговорення питання про доцільність усиновлення дітей представниками ЛГБТ-спільноти.

6 липня законопроєкт скеровано до сейму, повідомляє прес-служба президента Польщі. Для внесення змін до Основного закону необхідні голоси двох третин нижньої палати парламенту. Президент Польщі заявив, що зміни до Конституції дозволять більшою мірою реалізувати “безпеку і турботу про добробут дітей”.

“Якщо це буде прямо написано в Конституції, то емоції вщухнуть. Буде зрозуміло, що це неприпустимо, і непотрібно буде обговорювати: дозволено чи заборонено. Конституція Польщі чітко це визначить і назавжди припинить політичні суперечки з цього питання”, – сказав він.

США. Верховний суд США 30 червня постановив, що штат Монтана, а також багато інших штатів порушують першу поправку Конституції США, коли забороняють державне фінансування релігійних закладів, таких як школи. Це велика перемога для батьків, особливо для тих, чиї діти відвідують релігійні навчальні заклади. Суд постановив (п’ятеро «за», а чотири «проти»), що якщо держава надає пільгу для приватних світських шкіл, то вона не має право відмовити у пільгах чи фінансуванні релігійні учбові заклади.

У цій справі Кендра Еспіноза та інші матері подали до суду позив на штат Монтана заявляючи, що держава дискримінує релігійні школи їх дітей. Зрештою, консервативна більшість Суду також погодилась з нею. Головний суддя Джон Робертс писав: «Держава не повинна субсидувати приватну освіту. Але коли держава йде на цей крок, вона не може дискваліфікувати деякі приватні навчальні заклади виключно через те, що вони є релігійними».

«У штаті Монтана релігійні навчальні заклади позбавленні права отримувати державну допомогу та суспільних благ виключно через свій релігійний характер, — написав Робертс. — Це положення також забороняє батькам, які бажають відправити своїх дітей до релігійної школи отримувати ті ж самі пільги, що надаються у інших школах, знову ж таки виключно через релігійний характер закладу». Постанова суду нівелює загальнодержавні положення, відомі як «Поправки Блейна», що були прийняти в більшості конституцій штатів та мали на меті заборонити державне фінансування католицьких шкіл 1800-х роках. Саме ці положення сьогодні використовувались для дискримінації людей багатьох вірувань.

Міністр освіти США Бетсі ДеВос заявила: «Монтана та інші штати повинні чітко зрозуміти положення цього історичного рішення. Ваші зашорені поправки Блейна та інші подібні обмеження є неконституційними, мертвими та похороненими». Білий дім теж зважився на заяву: «Ми сьогодні відзначаємо рішення Верховного Суду щодо релігійних шкіл, яке усуває одну з найбільших перешкод до кращих можливостей для навчання всіх дітей. Штати більше не можуть ховатися за правилами, мотивованими підступним упередженням щодо католиків, відомі як поправки Блейна, щоб виключити релігійні школи з суспільних благ».

МАЛАВІ. Як повідомила Малавійська виборча комісія 27 червня, Лазарус Чаквера, колишній єпископ Церков Асамблей Божих, однієї з найбільших християнських деномінацій в країні, переміг на виборах з 58% голосів. Він переміг діючого президента Петра Мутарика, який посів друге місце з 1,7 мільйонами голосів. Явка виборців становила 65%. Країна розділена після 13 місяців запеклих вуличних протестів проти результатів виборів, які відбулися у травні 2019 року та були скасовані судами.

“Я приймаю цей заклик служити вам, бо це мій обов’язок перед Богом”, — сказав Лазарус Чаквера. Після своєї перемоги президент Чаквера розповів про мрію, “яка нас пов’язує у прагненні жити в спільному добробуті, а не просто в свободі”. Однак “настав час, щоб ми вийшли за рамки мрії. Усі ми повинні прокинутися, щоб втілити свою мрію в реальність”, — додав він. “Я зобов’язуюся добре керувати Малаві, тому що це найвірогідніша відплата країні, яка давно лежить в руїнах, пронизана вибоями жадібності та корупції. І, приймаючи цю обіцянку, я приймаю цей заклик служити вам з радістю і побожним страхом, бо це мій обов’язок перед Богом і всіма вами”, — сказав він.

ПЕРУ. Батьки «вигнали» зі шкіл Перу «ідеологію гомосексуалістів», борючись у судах, у Парламенті і на вулицях. Зокрема, на Марш «Руки геть від наших дітей!» вийшли 1,5 млн перуанців. На плакатах протестуючих значилося «Ми не здамося!». Цей рух яких підтримали перуанські церкви. Батьки зажадали від Міністерства освіти країни вилучити «нісенітницю, поширену радикальними гомосексуалістами, про нібито «відсутність» статі у дітей» з офіційних шкільних програм.

Ця битва за дітей закінчилася перемогою батьків: влада Перу змушена була прибрати «теорію гомосексуалізму» зі шкільного розкладу всіх шкіл Перу. Це означає, що в школах Перу тепер буде заборонено розповідати дітям про нібито «гендерну ідентичність», про те, що нібито «чоловіче і жіноче у кожної людини змінюється по сто разів на день», і про «право кожної дитини на вільний вибір соціальної статі».

Нагадаємо, що у  кінці 2016 року Департамент освіти Перу затвердив гендерний «Національний навчальний план з базової освіти 2017 року». Таким чином, під тиском ліберальних сил в оновлену шкільну програму всіх шкіл країни безальтернативно була включена гендерна ідеологія. Згідно з новим навчальним курсом у школах Перу дітям почали розповідати про те, що нібито «батьки брешуть про вроджену стать», а «дівчаток і хлопчиків не існує». Крім того, до програми увійшли обов’язкові для всіх дітей країни «тренінги зі зміни статі» та інші збочені гомосексуальні техніки.

Уряд, який чинив опір і відмовлявся вилучити гендерну ідеологію зі шкільної програми, все ж був змушений відступити. Уряд Перу відкликав нову шкільну навчальну програму, засуджену батьками за включення в неї гендерної ідеології. Департамент освіти Перу оголосив, що у всіх школах Перу знову буде відновлена стара версія «Національної навчальної програми 2009 року». У цій традиційній шкільній навчальній програміі відсутні елементи гендерної ідеології.

Але одними вуличними протестами здолати гендерну ідеологію було б не просто. Тому батьківська громадськість Перу з духовною підтримкою місцевої церкви розробила відразу 3 плани боротьби: вуличний, законодавчий і судовий. Громадяни Перу зібрали 60000 підписів під петицією, яка дозволила їм представити законопроект у перуанському Парламенті, блокуючий «Освітню програму гендеристів». Ще одним напрямком боротьби батьків за «порятунок школярів Перу» від ліберальної атаки стали судові позови. Організація «Батьки в дії» (Padres en Acción) подала позов проти Міністерства освіти, посилаючись на те, що «гендеризм» потрапив у шкільну програму Перу без консультацій з самими батьками і громадськістю країни. Перше судове слухання у цій справі відбулося 19 травня 2017 року Вищому суді Ліми. В кінцевому підсумку Верховний суд Перу виніс рішення на користь позивача (батьківської громадськості Перу), визнавши, що «навчальна програма Департаменту освіти Перу була спробою вселити школярам «брехню про відсутність природної статі». Багатомільйонні вуличні марші батьків Перу пройшли у 17 містах країни і стали лише одним з багатьох напрямів цілеспрямованої і безкомпромісної боротьби батьківства з нав’язуванням дітям гендерної ідеології.

Там, де християни інфантильно обстоюють те, у що вірять

УКРАЇНА, ВРЦіРО ініціює зустріч з Головою Верховної Ради задля відновлення діалогу та налагодження постійної взаємодії парламенту з релігійною спільнотою. У листі до Дмитра Разумкова Рада Церков наводить перелік найбільш резонансних законодавчих ініціатив, які потребують належного громадського обговорення. «Прикро констатувати, що зауваження до проекту Закону про медіа, спрямовані Радою Церков до профільного Комітету, залишилися без уваги, а делегованих нами представників не було запрошено до участі у відповідній робочій групі».

При цьому, деякі комітети не бажають запрошувати на засідання представників громадськості, незважаючи на резонанс і суспільний інтерес щодо окремих законопроєктів. Подібна ситуація мала місце і з іншими законодавчими ініціативами, які розглядалися Верховною Радою без врахування зауважень релігійної спільноти.

У цьому контексті особливим резонансом відгукуються в суспільстві законопроєкти №3316, №3316-2 та №3316-3 про внесення змін до Кримінального кодексу України, в яких задекларовано сумнівний намір протидії злочинам на ґрунті ненависті за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.

А поки наші релігійні лідери намагаються сором’язливо достукатися у наглухо закриті двері інститутів світської влади та туманно натякають на можливі громадянські протести,  Верховній Раді щороку будуть проводити ґендерний аудит та аналізувати, чи мають жінки та чоловіки в парламенті однакові права. “У березні 2020 року було підписано розпорядження про проведення ґендерного аудиту та затверджено відповідні методичні рекомендації. Системний аудит буде проводитися на початку кожного року, щоб проаналізувати, чи жінки й чоловіки в парламенті мають однакові права, а також для підвищення рівня обізнаності працівників з питань інтеграції ґендерних принципів у роботу апарату. Крім того, на ґендерну чутливість будуть перевірятися організаційно-розпорядчі документи”, — йдеться у повідомленні.

Керівник апарату ВР В’ячеслав Штучний також повідомив, що нещодавно апарат Ради підписав меморандум про взаєморозуміння зі структурою ООН з питань ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок. Документ визначає проведення ґендерного аудиту доступності будівель парламенту та просування ґендерної рівності відповідно до міжнародного досвіду. Проект “Ґендерне бюджетування в Україні” розпочав свою роботу в Україні з 2013 року та працюватиме до 2021 року. Він реалізується за фінансової підтримки уряду королівства Швеції через Шведське агентство міжнародного розвитку (SIDA).

В свою чергу, Представництво ЄС в Україні закликало Верховну Раду прийняти законопроєкт 2693-д “Про медіа” в першому читанні протягом поточної парламентської сесії. А це значить, що його голосуватимуть без поправок церков, та залишать норми, що можуть привести до штрафів до 350 тисяч гривень за критику гейпарадів та осуд ЛГБТ. “Законопроєкт “Про медіа” є важливим кроком для приведення українського медійного законодавства у відповідність з правилами ЄС. Ми приєднуємося до закликів інших дипломатичних представництв щодо прийняття цього законопроєкту в першому читанні протягом поточної парламентської сесії”, – йдеться у заяві. 1 липня комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформполітики повідомив, що рекомендуватиме парламенту прийняти за основу в першому читанні законопроєкт про медіа. Поточна сесія Верховної Ради закінчується 17 липня.

А наприкінці червня в мережу випадково виклали перший офіційний документ, що підтверджує підготовку плану по просуванню в Україні гендерної ідеології гомосексуалістів через міжнародне Партнерство Біарріц. Отже, в документі МОН ми бачимо, як чиновники декларують, що Україну змусять прийняти ряд міжнародних документів, які потім зобов’яжуть змінити закони для заборони критики ЛГБТ та переслідування тих, хто це називає гріхом або засуджує різні збочення. Крім цього, Міносвіти почне виконувати свої зобов’язання перед Партнерством Біарріц, яке передбачає впровадження гендерної ідеології гомосексуалістів в навчальні програми. Зокрема, зміну статі дітей на гендер, як це зафіксовано в Стамбульській конвенції.

Так, 26 червня державний секретар МОН П. Полянський передав  новопризначеному т.в.о. Міністра С. Шкарлету Перехідну книгу МОН, у якій йдеться про основну роботу Міністерства, а також про подальші стратегічні пріоритети. Документ містить інформацію про результати діяльності МОН за вересень 2019 – червень 2020 рр. У Перехідній книзі прописано стратегічні пріоритети діяльності МОН станом на червень 2020 року. Зокрема, Перехідна книга МОН містить окремий розділ «Гендерна рівність і недискримінація в сфері освіти» (с. 70-72). І в цьому розділі ми читаємо гірку правду про Партнерство Біарріц, яку приховували від нас чиновники.

В МОН пишуть, що віце прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Д. Кулеба  під час зустрічі із генеральним секретарем Глобального форуму ООН «Покоління рівності» передав листа про наміри України приєднатись до Партнерства Біарріц. Відповідно до бачення Партнерства Біарріц, задля досягнення гендерної рівності, Україна приймає зобов’язання вдосконалити законодавство та чинні політичні норми за чотирма основними напрямками, зокрема в напрямку «освіта».

Зокрема, країнам-учасницям «Партнерства Біарріц» рекомендовано ратифікувати ряд міжнародних документів, зокрема, так звану Стамбульську конвенцію, що ліквідовує природню стать та замінює її на гендери. Тобто з часом в школах,  як у деяких європейських країнах у дітей будуть спільні туалети для хлопчиків і дівчаток, а всі хто будуть засуджувати чи критикувати спосіб життя ЛГБТ будуть переслідуватися законом.

Принагідно нагадаємо про основні небезпеки «Партнерства Біарріц»:

  1. Визначити та скасувати дискримінаційні закони та / або внести зміни до положень, які є дискримінаційними, в тому числі в країнах G7, де вони все ще існують.
  2. Прийняти і впровадити прогресивні законодавчі рамки, що сприяють гендерній рівності. Рада пропонує лідерам G7 та країнам, що не належать до G7, взяти на себе зобов’язання прийняти та впровадити хоча б один, але бажано декілька законів у своїх країнах, щоб зміцнити діючі закони та розпочати цей законодавчий процес до наступного президентства у G7.

(В Україні у Верховній Раді уже просуваються для голосування законопроекти, що обмежать свободу слова та віросповідання – № 0931, 2693, 3316,  та інші.)

  1. Забезпечити необхідне фінансування для реалізації цих законодавчих рамок.

(Тобто держава має фінансувати всі заходи щодо просування гендерної ідеології.)

  1. Інвестувати у потужні механізми підзвітності та управління, включаючи підтримку громадянського суспільства. Підраховувати та звітувати про прогрес за погодженими часовими показниками.

(Тобто створюється потужна машина по контролю за впровадженням гендерної ідеології та покаранню тих, хто противиться.).

Джерела:

https://sobor.com.ua/news/prezident-rumuniyi-stav-na-bik-simyi-ta-zavdav-nishivnogo-udaru-po-lgbt

https://sobor.com.ua/news/bezprecedentnii-krok-na-zakhist-sim-yi

https://sobor.com.ua/news/duda-planuye-zaboroniti-gei-param-usinovlennya-ditei

https://sobor.com.ua/news/verkhovnii-sud-ssha-skasuvav-zaboronu-finansuvannya-khristiyanskikh-shkil

https://sobor.com.ua/news/narod-malavi-obrav-prezidentom-yepiskopa-protestanta

https://sobor.com.ua/news/1-5-mln-batkiv-peru-vidstoyali-pravo-yikh-ditei

https://sobor.com.ua/news/rada-cerkov-zaklikala-parlament-pripiniti-ignoruvati-religiinu-spilnotu

https://sobor.com.ua/news/vru-zaprovadzhuye-gendernii-audit

https://sobor.com.ua/news/yevrosoyuz-vimagaye-shtraf-za-kritiku-lgbt

https://sobor.com.ua/news/plani-partnerstva-biarric

https://sobor.com.ua/news/irak-prisutnist-khristiyan-pid-zagrozoyu

https://sobor.com.ua/news/nigeriyi-zagrozhuye-genocid-khristiyan