Центр відновлення та адаптації військовослужбовців, ветеранів АТО та їхніх родин

Центр відновлення та адаптації військовослужбовців, ветеранів АТО та їхніх родин  у Домі о. Піо при  Парафії РКЦ Пресвятої Діви Марії Матері Церкви у Києві

 

Мета Центру ХСП – надавати безкоштовну підтримку військовослужбовцям, ветеранам АТО та членам їхніх родин для покращення їхнього морального, психологічного та душевного стану.

Центр працює у співпраці з ГО «Родини ветеранів АТО» та ГО «Об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО» на основі укладених меморандумів.

На базі Центру відбувається реалізація низки проектів для воїнів, ветеранів АТО, членів ветеранських організацій, для дітей ветеранів АТО і загиблих воїнів та батьків загиблих воїнів.

 

І. ПРОЕКТИ ДЛЯ ВОЇНІВ, ВЕТЕРАНІВ АТО, ЧЛЕНІВ ВЕТЕРАНСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ

Сьогодні, у четвертий рік війни, однією з нагальних проблем для воїнів АТО залишається посттравматичний стресовий розлад, який негативно впливає на їхній психічний та морально-емоційний стан, заважає повернутися до мирного життя і, щонайгірше, може призвести до злочинності та суїцидів. Як стверджують фахівці, ознаки посттравматичного стресового розладу (ПТСР) спостерігаються у кожного четвертого учасника АТО. Деякі емоції з пережитого здатні викликати сильний стрес чи навіть психологічну кризу. На превеликий жаль, 80% осіб з діагнозом ПТСР, які не надали значення проблемі, відмовилися від підтримки, чи не отримали вчасної і кваліфікованої допомоги, починають зловживати алкоголем та іншими психоактивними речовинами. Багато бійців, повернувшись до мирного життя у сім’ї, не можуть відновити комунікації з рідними та близькими, чимало з них відмовляються від помочі психологів та інших спеціалістів і часто замикаються у собі. Пережите в зоні АТО може боляче вдарити не тільки по самих воїнах, але й по їхніх родинах. Дуже важливо у таких ситуаціях знайти правильний спосіб допомоги ветеранам АТО, щоб вберегти їхнє психологічне здоров’я.

ХСП пропонує два напрямки підтримки воїнів АТО – капеланська допомога та духовні реабілітаційні програми при римо-католицьких парафіях в Україні.

 

  1. Проект “Капелани на виїзд”

Мета проекту – створення мобільної групи капеланів для надання духовної та психологічної підтримки воїнам АТО і членам ветеранських організацій з можливістю виїзду до них додому чи у госпіталь.

Даний проект дає можливість оперативно відвідувати воїнів АТО на їхнє прохання чи прохання їхніх батьків та дружин. Військовий капелан разом із помічником приїжджає на вказану адресу і може провести духовну розмову з воїном, заступницьку молитву чи молитву за зцілення, підтримати психологічно та на духовному рівні, вселити надію, щоб він міг  адаптуватися у нових суспільних реаліях та повноцінно поволі повертатися до мирного життя.

Проект розрахований насамперед на тих, які не можуть самостійно рухатися: на воїнів-інвалідів, поранених, контужених, тих, що проходять фізичну та психологічну реабілітацію у госпіталях та лікарнях.

 

  1. Проект “Фізична та духовна реабілітація воїнів АТО”

Мета проекту – допомога воїнам, ветеранам АТО та членам ветеранських організацій у наданні можливості реабілітаційного відпочинку при парафіях римо-католицької церкви по усій Україні.

У рамках проекту – поїздки на відновлюючий відпочинок до реколекційного центру при римо-католицькій парафії у м.Дунаївці Хмельницької області та до інших парафій, готових відгукнутися на цю пропозицію.

Під час реабілітаційної поїздки воїни та ветерани АТО зможуть отримати, окрім фізичного відпочинку, також духовну підтримку від місцевих священиків, відвідини Літургій, знайомства із членами релігійних спільнот та можливість занурення в атмосферу мирного життя.

Проект розрахований для воїнів, ветеранів АТО та членів ветеранських організацій усієї України.

 

  1. Проект «Грядки Розума»

На сьогодні багато учасників бойових дій, які ніколи не мали практики ведення особистого садівництва чи селянського господарства, отримавши у власність або користування земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва та городництва, не завжди знають і вміють, як ними вміло розпоряджатися. А багато хто, отримавши як фізичні, так і психологічні рани після перебування в зоні бойових дій, повернувшись до мирного життя, і не зацікавленні у творенні нового життя, а є розгубленими, закриваються у своїй біді, не бачать виходу із неї, стають апатичними, соціально пасивними, не довіряють оточуючим.

Мета проекту –  допомогти воїнам АТО та їхнім родинам віднайти нові цілі у житті, усунути  проблему зневіри у собі, своїх силах та можливостях через надання безкоштовних практичних знань, як вирощувати на своїй земельній ділянці рослини, ягоди та плоди з високою урожайністю до 5 разів та зменшеними затратами праці до 10 разів, отримуючи при цьому ще й додатковий дохід.

У рамках проекту – практичне навчання учасників формуванню «теплих грядок» Розума, які використовуються при освоєнні ділянки, яка довший час не оброблялася. Такі грядки не вимагають трудомісткого переорювання, культивування ґрунту і вивезення бур’янів, це швидкий та ефективний спосіб вирощування рослин, плодів та ягід.

Рекомендована кількість людей, які будуть брати участь у навчальному тренінгу не менше 10 осіб (по одному з різних населених пунктів) та 1 відео оператор. Загальний час для навчання 3-4 години.

Кожен заїзд учасників триватиме 2 дні з розміщенням у хостелі Дому о.Піо. Практичні заняття відбуватимуться на тренувальній земельній ділянці поблизу Києва.

Роботи складаються з декількох етапів: земельні роботи для формування грядок Розума, заготовка грубої деревної органіки, заготовка деревної щепи, заготовка трав’янистої органіки, використання біопрепаратів та ефективних мікроорганізмів, зволоження сформованих грядок. Кожен учасник тренінгу бере участь у реалізації кожного етапу.

Учасники Проекту, окрім практичних  знань, як ефективно використовувати земельну ділянку та отримувати з неї дохід для забезпечення своєї родини, отримують можливість стати соціально активними, бути провідниками добра та християнських цінностей, творцями свого майбутнього, своїх дітей, своїх родин і своїх громад, допомагати одне одному та взаємодіяти для досягнення спільних цілей.

Кожна людина, яка бере участь у реалізації Проекту бере на себе зобов’язання безкоштовно передати здобуті знання і навики не менше 5-ти новим учасникам із записом процесу навчання у вигляді відеоролика та його розміщення у мережі Інтернет.

Проект розрахований для воїнів, ветеранів АТО та членів ветеранських організацій усієї України.

 

ІІ. ПРОЕКТИ ДЛЯ ДІТЕЙ ВЕТЕРАНІВ АТО ТА ЗАГИБЛИХ ВОЇНІВ

В умовах військових дій в Україні актуалізується проблема впливу війни на становлення (соціалізацію) всіх дітей України. Вони – найуразливіша категорія населення, яка потребує усебічної підтримки, від забезпечення гідного добробуту, безпеки, виховання, можливості повноцінного доступу до прав, зокрема, до відпочинку. Найбільш уражена наслідками війни – категорія дітей, яка через військові дії стала напівсиротами. Станом на грудень 2017 року в Україні нараховувалося 2038 дітей військовослужбовців, чиї батьки загинули на Донбасі внаслідок російської агресії.

Особливо це стосується дітей загиблих воїнів та ветеранів АТО, які проживають у сільських місцевостях на території усієї України. Багато таких родин не мають можливості забезпечити своїм дітям відповідний відпочинок, більшість з них ніколи не виїздили за межі рідного села, ніколи не відвідували столицю. У таких умовах важливо підтримати сім’ї, які пережили втрату та допомогти дітям відволіктися від середовища, у якому проживають. Тому так важливо хоч на кілька днів повернути їм дитинство, намагатися за допомогою доброго серця, творчості, відпочинку та розваг зцілювати ранені війною душі.

Психологи стверджують, що діти, які пережили травми війни, мають відчуття психологічного лиха і часто відчувають, начебто одна і та ж подія постійно повторюється. Тому для психологічного здоров’я їм необхідний процес відволікання, психологічного відновлення, а отже, зміна середовища. Адже саме у дитячому віці йде формування світогляду і реакцій на події, які вони пережили. Психологи говорять про поширений у період АТО так званий синдром горя мами, коли після загибелі батька дитина не відчуває безпеки, не бачить маму радісною та усміхненою, не отримує від неї достатньо уваги. Такі фактори спричиняють до відчуття покинутості, розгубленості, втрати внутрішньої точки опори, які можуть різними порушеннями відбитися у майбутньому дитини. Тому надзвичайно важливим є переключити увагу такої дитини із відчуття втрати та страху на позитивне відкриття світу.  Для нормального розвитку  дітей особливо важливим є перебувати на території, де можна почуватися у спокої та безпеці. А також цілющим для них є час, зайнятий розвагами та творчою активністю, майстер-класами з рукоділля. Таке дозвілля дає можливість їм відпочити і морально, і фізично, знімає агресію, зменшує внутрішню напругу, наповнює серця радістю і натхненням.

Власне, одним із таких середовищ, де б діти могли почуватися бажаними, цікавими, люблячими і прагнули творити спільноту, пропонує стати Центр Соціальної Адаптації військовослужбовців, ветеранів АТО та їхніх родин.

 

1.Проект “Підтримка  та психологічне відновлення дітей загиблих воїнів і ветеранів АТО за допомогою проведення для них відпочинку по Україні та Києві”.

 Метою проекту є допомогти дітям загиблих воїнів і ветеранів АТО, особливо тим, хто проживає у сільській місцевості, розвантажити їхні будні і подарувати радість і надію, якої вони позбавлені вдома,  переключити увагу на позитивне світосприйняття, розширити горизонти пізнання через можливість відвідати столицю та інші міста України, сприяти психологічній реабілітації за допомогою організації розваг, творчих заходів та спілкування.

У рамках проекту – організація відпочинкових програм для дітей у м.Київ, на базі Дому св.о.Піо та в інших містах України, де буде домовленість при парафіях католицької церкви. Окрім екскурсійних програм, проект передбачає проведення різноманітних майстер-класів з рукоділля та розвиваючих програм.

Так, протягом 2016-2018 років провадиться програма для відпочинку, оздоровлення і духовно-психологічної реабілітації дітей із містечок та сіл «сірої зони» (із 4-х осередків ХСП-центрів) до м.Фастів Київської області у Центр святого Мартіна де Поррес. Також існує співпраця із приватним сектором у с.Воловець Закарпатської області, який неодноразово приймає групи дітей із “сірої зони” на гірський відпочинок.

Проект розрахований на групи до 15 дітей та супроводжуючої особи.

Термін відпочинку  – від 2 до 7 днів. Проживання – у хостелі Дому св.о.Піо, якщо відпочинок у Києві, та у реколекційних будинках, якщо приймає католицька парафія в інших містах України.

 

  1. Проект “Привітання дітей загиблих воїнів і ветеранів АТО з Різдвом Христовим”

 Мета проекту – Допомогти дітям загиблих воїнів та ветеранів АТО не почуватися самотніми, а  відчути духовну атмосферу Різдва в одній великій родині.

Зустріч буде проводитися за участі священиків, які ознайомлять дітей з історією Різдва Христового та традиціями його святкування, а також аніматорів, які готуватимуть спеціальні урочисті програми й сприятимуть теплій відкритій атмосфері для комунікації.

На заході буде святкове частування та різдвяні подарунки.

Така святкова зустріч має на меті показати дітям їхню цінність, сприяти поштовху до духовного розвитку, відкрити значущість спільноти, яка б давала відчуття опори і безпеки.  Такий проект сповідує гуманні цінності і покликаний допомогти як дітям, так і їхнім батькам.

 

ІІІ. БАТЬКИ ЗАГИБЛИХ ВОЇНІВ

Втративши дітей на війні, дуже часто батьки і матері залишаються сам-на-сам із своєю бідою. Важливим у цій ситуації є як фінансова підтримка родин загиблих бійців – на сьогодні кожна мати або батько загиблого воїна отримують мінімальну пенсію, так і психологічна допомога.

 

  1. Проект “Відпочинок, економічна допомога, екскурсії по Україні та за кордон”

Мета проекту – допомогти батькам загиблих воїнів АТО отримати реабілітаційний відпочинок як в Україні, так і за кордоном, зокрема у Польщі, та  підтримати їх у вирішенні певних економічних потреб.

У рамках проекту – організація відпочинково-реабілітаційних програм по Україні для батьків загиблих воїнів АТО та економічна допомога. Також пропонується можливість відпочинку у польських містах при парафіях католицької церкви.

 

  1. “Поїздки до Києва для вирішення особистих питань з можливістю зупинитися на ніч у Домі о.Піо”

Дуже часто батьки, родини загиблих воїнів АТО,  волонтери та члени ветеранських організацій з різних міст України мають потребу в поїздках до Києва з метою вирішення питань із документами, налагодження комунікації із партнерськими волонтерськими організаціями, чи з особистих питань. Проте не кожна родина чи волонтер на сьогодні  мають фінансову можливість  зупинитися на цей час у столиці, особливо це стосується мешканців невеликих міст та сіл.

Мета проекту – надати безкоштовну можливість для батьків, родин загиблих воїнів АТО, волонтерів та членів ветеранських організацій під час їхніх поїздок до Києва зупинитися на ніч у хостелі Дому о.Піо при Парафії Пресвятої Діви Марії Матері Церкви у Києві. Проект спрямований на батьків та родини загиблих воїнів АТО, волонтерів, членів ветеранських організацій.

 

Директор Центру – Людмила Богдашевська, 098 8262221 bogdash.ditiam@gmail.com