Нещодавно Кабінет Міністрів презентував план виходу з карантину, який був введений через пандемію коронавірусу. План складається з п’яти етапів. “Стартова точка реалізації цього плану може наступити 11 травня під час умови сприятливої епідемічної ситуації. Кожен етап має чіткі індикатори та залежить від динаміки поширення захворювання”, – зазначив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Прем’єр упевнений, що урядова дорожня карта виходу з карантину дозволить зберегти життя українців і одночасно поступово відновити економічну стабільність.
Однак, на себе звертає увагу той факт, що на чотирьох попередніх етапах поступового послаблення карантину згідно зазначеного плану взагалі не згадуються релігійні організації. Сказане наводить на думку, що вільно відвідувати церкви дозволять в саму останню чергу, коли скасують всі обмеження на етапі 5. Така ситуація є неприйнятною і відверто дискримінаційною та порушує конституційне право громадян на свободу сповідування віри. Може виявитися, що, на думку світської влади, забезпечення безперешкодного доступу до розважальних закладів є більшим пріоритетом, ніж усунення заборон для проведення богослужінь у храмових будівлях.
В загальних рисах анонсований Кабміном план виходу з карнатину виглядає так:
Перший етап виходу з карантину можливий, якщо протягом 10 днів співвідношення нових випадків серед всіх протестованих не змінюється або щоденна різниця серед нових випадків в межах 5%.
Тоді знімаються обмеження, що стосуються:
– парків, скверів, зон відпочинку, прибережних зон, крім дитячих майданчиків;
– частини об’єктів індустрії краси,
– тренувань з командних видів спорту,
– оптової та роздрібної торгівлі непродовольчих товарів,
– кав’ярень (робота на винос),
– автомийок, веломагазинів, велопрокатів,
– нотаріусів, адвокатів, аудиторів.
Другий етап можливий, якщо протягом 10 днів знижується кількість нових інфікованих і збільшується кількість тих, що одужали.
Тоді в Кабміні дозволять:
– відновити в школах навчання для випускників,
– закладам харчування працювати на винос,
– працювати кінотеатрам під відкритим небом,
– відкрити спортивні зали, готелі,
– відновити спортивні змагання за участю 50 осіб і без глядачів.
Третій етап можливий за умови, якщо протягом 10 днів кількість тих, що видужали, вдвічі або більше перевищує кількість нових випадків, а в медустановах зайняті пацієнтами з COVID-19 менше, ніж на 10%.
Тоді відкриють:
– спортивні та дитячі майданчики,
– окремі навчальні заклади,
– метрополітен для спец. перевезень,
– міжміське транспортне сполучення в межах області,
– ТРЦ, але без розважальних і дитячих зон,
– театри, кінотеатри, хостели, санаторії, бази відпочинку,
– харчування для відвідувачів.
Четвертий етап – якщо протягом 10 днів кількість нових, не пов’язаних між собою випадків, щодня менша ніж 5 на область.
Тоді знімуть обмеження з:
– роботи метрополітену і всього наземного транспорту,
– торгово-розважальних комплексів,
– спортивних і фітнес залів,
– закладів харчування, культури і освіти,
– дозволять надавати планову медичну і стоматологічну допомогу.
П’ятий етап – якщо будуть фіксуватися поодинокі випадки, пов’язані з завезенням хвороби з-за кордону. Тоді скасують всі обмеження, крім встановлених місцевою владою на окремих територіях.
Отже, як було зазначено вище, жодної згадки про релігійні організації та проведення релігійних заходів у пропонованому плані послаблення карантину ми не знаходимо. В свою чергу, в урядових постановах, які регулювали карантинний режим до цього моменту, такі прямі згадки, окрім постанови від 11.03.2020, якою уводилися тотальні обмеження для всіх без винятку категорій суб’єктів і заходів, незмінно є:
Франція: Архиєпсикоп Парижу гострими словами скритикував поведінку поліції, яка намагалась перервати недільну літургію в столичному храмі св. Андрія. Місцевий парох, о. Філіпп де Майстре, відправляв літургію, яку транслювали для парафіян. Відповідно до чинних обмежень, участь в Євхаристії можуть брати лише ті, чия присутність є необхідною для перебігу і трансляції літургії. На той час у храмі, крім священника, перебували органіст, кантор, міністрант та двоє вірних, котрі зачитували Слово Боже та молитву вірних. Літургія проходила за зачиненими дверима, однак якийсь «доброзичливий» сусід повідомив поліції, що у храмі відбувається таємне богослужіння. Поліція увірвалась до храму і вимагала припинити відправу літургії.
«Ми живемо в епоху, яка нам нагадує сумні періоди в історії Франції, а саме окупацію», – зазначив Архиєпископ Мішель Опеті. Він нагадав, що відповідно до чинного законодавства, озброєні поліцейські можуть увійти до храму лише за згодою пароха або у випадку, коли існує загроза громадському порядку. На думку владики, цей закон було порушено. «Потрібно використовувати здоровий глузд і покінчити з цим цирком», – сказав Архиєпсикоп Опеті, коментуючи скандальну поведінку поліції. Він також додав, що якщо не буде змін, то потрібно буде протестувати набагато рішучіше.
США: Потужна американська організація Liberty Counsel, що стоїть на варті прав віруючих та церков, ініціювала масштабну кампанію під назвою ReOpen Church Sunday, закликаючи церкви по всій країні відкрити свої двері для богослужінь в неділю перед проведенням Національного дня молитви 7 травня. Liberty Counsel стверджує, що церкви є “більш важливими, ніж будь-коли”, тому їх слід знову відкрити, “дотримуючись відповідних санітарних норм та соціального дистанціювання”.
“Ми вибрали 3 травня, оскільки це одна з пропозицій першої фази «Відкриття Америки» яку презентував Президент Дональд Трамп”, — заявив адвокат та засновник Liberty Counsel Мэт Ставер. Запропоновані президентом рекомендації визначають місця проведення богослужінь як ті, яким слід дозволити повторне відкриття під час першої фази якщо вони “діятимуть за суворими протоколами фізичного дистанціювання”.
“Настав час встановити ціль для початку відкриття церков, і ми рекомендуємо церквам розглянути кілька варіантів”, — сказав він. Ці варіанти включають проведення богослужінь всередині церкви зі зменшенням місць для сидіння, на майданчиках для паркування для тих, хто не хоче заходити до церкви, та онлайн-служінь для тих, хто не може відвідувати богослужіння або перебуває в категорії високого ризику через стан здоров’я. Оскільки церковні збори неодноразово звинувачували у розповсюдженні коронавірусної інфекції, Ставер заявив, що нова кампанія не має на меті “набити церкви людьми, як сардини в банці”. Він сказав, що церкви самі мають визначити, як рухатись до повноцінного відновлення традиційних богослужінь. Щоб допомогти церквам, Liberty Counsel планує розміщувати вказівки та пропозиції на спеціальному сайті, проте через незрозумілі причини доступ до сайту ReOpenChurch.org блокується.
Греція: Грецька православна церква вимагає, щоб влада послабила обмеження на відвідування людей для поклоніння у церкві, оскільки європейські держави вже починають відкриватися після коронавірусу.
Православна церква є домінуючою релігією у Греції. Приблизно 90% населення країни визнають себе православними.
Прем’єр-міністр Киріакос Міцотакіс заявив, що планує зняти певні обмеження, прийняті в березні з метою стримання поширення пандемії, однак заборона на релігійні служби залишатиметься. Митрополит Нафпактоса Ієротеос заявив: «Що для них є церква? Чи вони вважають, що це можна порівняти з супермаркетом або салоном для нігтів та зачісок?” Церковне керівництво навіть надіслало заяву до уряду з цього приводу, яку деякі прозвали «суворим листом».
Південна Корея: Незважаючи на те, що в Південній Кореї вирішили продовжити суворі карантинні заходи до 5 травня, уряд дозволив всім релігійним організаціям проводити богослужіння.
Після цього рішення уряду мега-церкви в Південній Кореї знову відкривають свої двері для вірян. Цікаво, що саме відкриттям церков відзначився перший крок зняття карантину.
Церква Онурі в Сеулі, яка вміщує 3000 осіб, проведе служіння в декілька черг по 700 відвідувачів одночасно. Охочі відвідати служіння, завчасно реєструються в Інтернеті, за ними закріпляють місця. Повідомляється, що дотримання безпечної соціальної дистанції — одна з вимог до церков, що відкрились.
Австрія: 15 травня відновлюються прилюдні богослужіння
Захисні дихальні пов’язки, двометрова дистанція, регулярна дезинфекція приміщень та контроль при вході: такими є вимоги, яких мусітимуть дотримуватися Церкви в Австрії після того, як від 15 травня буде відновлено прилюдні богослужіння. Приписи були представлені 23 квітня під час прес-конференції за участю Міністра культури Сузанне Рааб та очільника католицького єпископату кардинала Крістофа Шенборна.
Віденський архиєпископ пояснив, що на основі цих критеріїв відповідні напрямні для кожного терену опрацюють місцеві парафіяльні та чернечі спільноти. «Йдеться про необхідні та відчутні заходи безпеки, щоб поступово та з відповідальністю повернути релігійне життя до нормальності», – ствердив кардинал, наголошуючи на тому, що «незважаючи на унікальні в історичному плані обмеження, ми можемо й далі жити вірою». Зрештою, бути християнами означає також вміти жити вірою «також через молитву вдома, в родині».
Зі свого боку міністр Рааб визнала труднощі вірних, яким не вистачає спільної участь в Святій Месі, адже «віра є джерелом підтримки та сили у важкі часи, як теперішній». Водночас, вона високо оцінила креативність Церкви, виявлену в організації трансляцій богослужінь чи, наприклад, в організації «телефонного душпастирства», щоб залишатися поруч з вірними.
Італія: конструктивна співпраця єпископату та уряду
В той час, як італійський уряд готується до впровадження на початку травня другого етапу надзвичайного стану, свої пропозиції для представників влади готує Католицька Церква. «Італійська Церква не може не діяти в очікуванні на те, що станеться 4 травня та що вирішить уряд, але хоче бути активним дійовим учасником, з якнайбільшою пошаною до правил, які будуть визначені, й, очевидно, не бажаючи приймати будь-які односторонні рішення», – зазначив для преси о. Іван Маффейс, заступник секретаря Італійської Єпископської Конференції, розповівши про підготовку єпископатом пакету пропозицій для уряду.
В приготуванні пропозицій співпрацювали єпископи з різних дієцезій, беручи до уваги також і те, що Церква завжди мобілізує велику кількість людей, а тому відразу повернутися до перед карантинного стану не буде можливим. «Наш підхід – пропозиції, а не нав’язування, – зазначив о. Маффейс, – але релігійна спільнота країни має свої потреби, тому й запитує про те, як може відновити свою активність у той період, коли будуть відновлені, принаймні, є такі сподівання, різні інші форми діяльності, пов’язані із соціальною сферою та світом праці».
Бразилія: храми заповнені на 30 відсотків
Церкви відчинені, богослужіння та релігійні чинності дозволені, але завжди з дотриманням безпечної дистанції та заповнення храмів не більше, ніж на 30 відсотків від місткості. Такі заходи будуть впроваджені з настанням так званого «2 етапу» обмежувальних заходів, впроваджених у контексті пандемії в Бразилії. Про це вже оголосили органи влади окремих штатів країни. У світлі вище наведеного відповідні дієцезії приготовляють напрямні для душпастирських осередків на своїй території, враховуючи розпорядження місцевої влади. Правила включають обов’язковість захисної пов’язки, дезінфекції рук при вході до храму, чи встановлення максимальної кількості людей, що можуть бути присутніми в храмі, тощо.
Еквадор: відкриття церков відповідає потребі віруючого народу
Змішану комісію, до складу якої увійшли представники уряду та єпископської конференції, створено в Еквадорі, щоб зрозуміти, як діяти під час так званого другого етапу пандемії. Розглядається, зокрема, відкриття місць культу та відновлення різних форм душпастирської діяльності. Комісія опрацює відповідні протоколи для поступового впровадження послаблень карантинних заходів, беручи до уваги конкретну ситуацію в кожному місті.
«Єпископи, – йдеться в заяві єпископату, – ще раз підтвердивши своє заанґажування як Церкви, в кампаніях солідарності на користь найубогіших та в те, щоб духовно й морально підтримувати сім’ї, підкреслили, що відкриття церков відповідає духовним прагненням народу, який в більшості є віруючим і католицьким».
Be the first to comment on "Урядовий план виходу з карантину: чи передбачає він дискримінацію віруючих?"