Ольга Омельянчук
2016 рік. Десь поблизу селища Бердянське розриваються снаряди російських гібридних сил. Колишній підприємець, а нині капелан, Володимир чимдуж втискає у підлогу педаль газу. Тут, під Маріуполем, його автівка знає ледь не всі дороги. Сьогодні ж вона не розвозить гуманітарку. Капелан помітно нервує і мчить у бік гуркоту. Бойовики угруповання «ДНР» обстрілюють приблизне місце, де разом із місцевими дітьми має бути дружина Володимира.
«Слава Богу, ви цілі!» – найперше скаже на місці. І в цей-таки день вирішить: більше не поїде з Донбасу. Його місія – бути тут і, доки стане сил, рятувати цивільних.
Проєкт Радіо Свобода «Радіо Донбас. Реалії» розповідає історію тепер уже колишнього капелана, 38-річного Володимира. Разом із іншими вірянами з «Християнської служби порятунку» він заснував у прифронтовому селі Піонерське Дитячий центр «Ковчег». Каже, хотів повністю переключитися на допомогу дітям, але продовжує рятувати всіх нужденних, незалежно від їхнього віку.
«Дитяча психіка страждає найбільше»
«Тоді, у 2016-му мене, насправді, зачепив не лише сам факт обстрілу. І не тільки те, що там разом з дітьми була моя дружина. Мене вразило, що, коли все затихло, одна дівчинка на інвалідному візочку сказала щось на кшталт: «Всі ви однакові. Ви поїдете, а нам далі жити на війні», – пригадує колишній капелан.

Колись у Володимира був у Києві власний бізнес, але він залишив усе і переїхав на Донбас, щоб рятувати інших
Він одягнений у мілітарі. Має густу бороду і не випускає з рук мобільний телефон. Капеланом Володимир став випадково. Останні 16 років жив у Києві, мав невеликий будівельний бізнес і ще лагодив комп’ютерну техніку. За покликом серця ходив біля дому в одну з римо-католицьких церков. Утім, ніколи не думав, що з простого вірянина стане тим, хто й сам нестиме слово Боже.
Військові мають чималу підтримку, а от більшість цивільних, зокрема, у духовному плані, залишені, фактично, напризволяще
«Коли почалася війна, ми у церкві вирішили, що не можемо бути осторонь. Вирішили зібрати капеланів і їздити на передову до військових за системою ротацій. Так з’явилася «Християнська служба порятунку». Моя перша ротація була у Станицю Луганську десь у 2015 році. Вже там я усвідомив, що військові мають чималу підтримку, а от більшість цивільних, зокрема, у духовному плані, залишені, фактично, напризволяще», – каже Володимир, розмішуючи міцну заварну каву.
На кухні Дитячого центру «Ковчег» у Піонерському поблизу Маріуполя купа столових приборів, тарілок і чашок. На довгому столі, засланому світлою скатертиною, завжди є чай, цукор і згущене молоко. Чималий будинок нещодавно викупили завдяки благодійним внескам. Тепер не потрібно платити за оренду, і двері «Ковчегу» ще роками будуть відчинені для всіх нужденних.
«Наш центр, – каже колишній капелан, – живе за рахунок пожертв вірян та небайдужих. У місяць збираємо приблизно по 100 тисяч гривень. Зараз цих коштів вистачає. Якщо раптом кількість дітей збільшиться – впевнений, ми дамо раду зі всім».
За літо у центрі побувало більш ніж 150 дітей з Піонерського та сусідніх населених пунктів. На вечерю, на море, на заняття англійською, роботу з психологом та просто поговорити їх забирали з Бердянського, Талаківки, Лебединського, Сопиного та інших сіл. Щовихідних на ночівлю залишаються приблизно 20 дітей. Одні з них мають вади розвитку або ж походять зі злиденних родин. Інші – абсолютно здорові, але вже скалічені війною. Ледь не з усіма працює психолог.
Дитяча психіка під час бойових дій страждає найбільше. Їм важче зрозуміти, чому не можна виходити на вулицю і чому гинуть люди
«Дитяча психіка під час бойових дій страждає найбільше. Їм важче зрозуміти, чому стріляють, чому не можна виходити на вулицю і чому гинуть люди. До нас, наприклад, ходять двоє хлопців. Їхній батько підірвався на тракторі у 2015 році. Брати залишилися з мамою та бабцею, і страшенно переживали втрату. У одного з них прокинулася неконтрольована агресія. Хлопець спрямовував її, в першу чергу, на самого себе», – розповідає Володимир.

На порозі центру завжди стоїть дитяче взуття. Щовихідних тут ночують близько 20 дітей з прифронтових сіл
На подвір’ї будинку батут і купа дитячих іграшок. На сходах біля дому стоїть кілька десятків пар маленького взуття. Поруч, похитуючись туди-сюди, на лавці сидить хлопчик. На вигляд йому років 8-9, проте насправді 11-річний Кирило застряг у глибокому дитинстві. Він не розмовляє, самостійно не їсть і майже не реагує на зовнішній світ. Поки батько хлопчика важко працює в одному з сусідніх сіл, Кирило працює з психологом. У «Ковчезі» його не можуть вилікувати, проте, можуть дати принаймні шанс на дитинство.
«Окрім Кирила, – каже Володимир, – майже завжди у нас перебуває, наприклад, 13-річна Настя. У неї немає вад розвитку, але є психологічна травма. Життя не надто пестило цю дівчинку з Талаківки – разом із важко хворою мамою вони на війні ледь зводили кінці з кінцями».
Настя приходить у центр уже понад півроку. Раніше Володимир разом з іншими волонтерами приїздив до її школи, а дівчинка просто була однією з тих, ким на відстані опікувався «Ковчег». Але того дня Насті не було у класі, вчителька сказала, що вона не ходить вже з тиждень. Колишній капелан знайшов школярку вдома поруч із хворою матір’ю. Виявилося, жінці напередодні зробили операцію, але замість одужання їй щодня ставало все гірше.
«Ми, – розповідає Володимир, – зреагували і одразу ж доставили її у лікарню. Медики сказали, що жінка має серйозні проблеми з нирками й одразу ж відправили її на операційний стіл. У такому стані, як вона була, змогла б прожити усього кілька тижнів. Але, слава Богу, обійшлося».
Після чергової операції справлятися з підлітком, та ще й продовжувати лікуватися, мамі Насті стало важче. Вона переживала за освіту доньки (дівчинка лінувалася вчитися, читала всього 28 слів за хвилину), тому попросила волонтерів перевезти Настю у «Ковчег».
Be the first to comment on "«ВИ ПОЇДЕТЕ, А НАМ ДАЛІ ЖИТИ НА ВІЙНІ». КОЛИШНІЙ КАПЕЛАН РЯТУЄ ЦИВІЛЬНИХ НА ДОНБАСІ"