Всевидяче око світу: чи це реально?

В розділі 13 Одкровення Йоанна Богослова, зокрема, сказано таке:

16 І зробить вона, щоб усім — малим і великим, багатим і вбогим, вільним і рабам — було да́но знаме́но на їхню прави́цю або на їхні чо́ла,

17 щоб ніхто не міг ані купити, ані продати, якщо він не має знаме́на ймення звіри́ни, або числа ймення його.

18 Тут мудрість! Хто має розум, нехай порахує число звірини, бо воно число лю́дське. А число її — шістсот шістдеся́т шість.

Скільки богословських праць і конспіролоігчних теорій уже присвячено цим віршам зі Святого Писання. Вони віками бентежать уяву та викликають палкі дискусії, які особливо загострилися останнім часом в зв’язку зі світовими подіями навколо пандемії коронавірусу COVID-19. Що це за знамено на правицю чи чоло? Що насправді означає число «666»? Чи існує глобальна змова з метою тотального вживлення спеціальних чипів під час вакцинації проти коронавірусу? Чи не з метою технічного забезпечення тотального контролю у світі стрімкими темпами запроваджується технологія 5G? Ми не будемо у цій публікації намагатися озвучувати чергову версію відповідей на зазначені питання. Ми просто пропонуємо вашій увазі підбірку деяких матеріалів, присвячених світовим тенденціям щодо уже працюючого чи поки що потенційного застосування сучасних технічних засобів для оперативного моніторингу  життєдіяльності людей у масштабах цілих націй. Цей процес розпочався не сьогодні – згадаємо хоча би про феномен міжнародних електронних платіжних систем, у які зараз залучено мільярди людей на всіх континентах. Або хоча би ті ж соціальні мережі, системи електронної торгівлі, мобільний банкінг… А ще всюдисущий і всезнаючий GOOGLE…   Але безумовно в останні роки з’являються на цьому поприщі і варті уваги новели – як уже реально діючі, так і поки існуючі на рівні футурологічного потоку свідомості. Вони такі різні – ці ідеї та проекти. Об’єднує їх те, що згідно загального задуму всі вони – інтегровані у тіло чипи чи їхні зовнішні прототипи або загальні комунікаційні мережі чи інформаційні хаби, покликані виконувати певні функції: засіб ідентифікації, носій юридично значимої інформації, платіжний засіб, засіб для збору інформації про життєдіяльність індивіда. Отож розпочинаємо нашу коротку екскурсію: США, Росія, Китай, Європа, Україна.

США: Нещодавно Адміністрація Трампа виступила проти запропонованої цифрової системи відстеження вакцинацій, оскільки це є порушенням особистої свободи. Відстеження за допомогою імплантатів було запропоновано технократичним олігархом Біллом Гейтсом, який намагається використати пандемію коронавірусу для проведення обов’язкових щеплень та впровадження електронної системи відстеження вакцинацій. «Зрештою ми будемо мати цифрові сертифікати, які покажуть, хто вилікувався або пройшов нещодавно тестування, також вони допоможуть прослідкувати, чи було поставлено людині вакцину», —сказав Гейтс під час виступу у рубриці «Ask Me Anything» на Reddit. Проте Reuters повідомляє, що Білл Гейтс не пропонував вводити імплантати, а просто згадав про можливість «цифрового сертифікування» людей в медичних цілях.

Генеральний прокурор США Білл Барр скептично ставиться до ідеї Гейтса щодо введення людям цього імплантату. Він сказав, що занепокоєний ідеєю «стеження за людьми у цілому, а особливо протягом тривалого періоду часу». Барр також сказав, що його «дуже турбує слизький шлях, яким вони підуть, якщо продовжать посягання на особисту свободу». Як відомо, генппрокурор Бар є християнином, і заявив що американська влада орієнтується на юдео-християнську систему цінностей, на якій була побудована Америка.

Ще за 5 років до пандемії коронавірусу засновник Microsoft Білл Гейтс на виступі TED 2015-го року передбачив, що світ зіткнеться з вірусом, і що саме він стане глобальною катастрофою, а не ядерний вибух. Про це пише The Mercury News. Промова одного з найбагатших людей світу була опублікована на YouТube в 2015 році. Він не називав термінів і, тим більше, походження можливого вірусу, але зробив висновок, що світова система охорони здоров’я не готова до епідемії. “Якщо протягом наступних кількох десятиліть щось вб’є понад 10 млн осіб, то, швидше за все, це буде інфекційний вірус, а не війна. Чи не ракети, а мікроби”, – сказав він. Гейтс вважав, що реакція на спалах Ебола в 2014-му у людства була занадто повільною і просто пощастило, що вірус не поширився в містах. “У вас може бути вірус, коли люди почуваються досить добре, але в той же час вони вже заразні, коли сідають на літак і йдуть на ринок. Наступного разу ми можемо бути не такими щасливими”, – зазначив мільярдер.

Показово, що на сайті Білого Дому нещодавно була зареєстрована петиція до Трампа проти Біла Гейтса за злочини проти людства. Вона  менш ніж за три тижні набрала 438 000 голосів зі 100 000 необхідних для розгляду Президентом США. У ній, зокрема, говориться:

«Ми закликаємо провести розслідування  діяльності “Фонду Білла та Мелінди Гейтс” щодо медичних злочинів та злочину проти людства. Аналізуючи розвиток подій навколо “пандемії COVID-19”, багато питань залишаються без відповіді» – йдеться в петиції. Автори петиції запитують, чому, на передодні оголошення про появу нового вірусу в Китаї, саме в провінції Ухань були проведені міжнародні навчання з запобіганню пандемій.  «Гейтс, ЮНІСЕФ та ВООЗ вже були звинувачені у навмисній стерилізації кенійських дітей через використання прихованого антигену HCG у вакцинах проти правця» – йдеться в листі до Трампа. В кінці автори закликають провести ретельне та публічне розслідування ролі “Фонду Білла та Мелінди Гейтс” навколо сумнівних фактів навколо “пандемії COVID-19”.

Нагадаємо, у жовтні 2019 року, Центр охорони здоров’я Джона Хопкінса, Всесвітній економічний форум та Фонд Білла та Мелінди Гейтс провели симуляцію коронавіруса. Випробування завершилося на етапі, коли через 18 місяців відтоді, як вірус було вперше виявлено, він вбив 65 мільйонів осіб і спричинив глобальну фінансову кризу. Фондові ринки впали на 20% – 40%, а глобальний валовий внутрішній продукт зменшився на 11%.

Слід зазначити, що 26 березня 2020 р. був зареєстрований патент під кодовим номером WO2020060606A1. . Заявку на патент подала компанія MICROSOFT TECHNOLOGY LICENSING, LLC, яку очолює Білл Гейтс, ще 20 червня 2019 р. А 22 квітня 2020 р даний патент отримав міжнародний статус. Патент носить назву «Криптовалютна система, що використовує дані активності тіла», повідомляє портал Всесвітньої організації інтелектуальної власності. Опис патенту викликає певну тривогу, ось коротка інформація про його суть:

«Активність людського тіла, пов’язана з завданням, що надається користувачеві, може використовуватися в процесі майнінгу (генерування) криптовалютної системи. Сервер може відправляти завдання пристрою користувача (людини), який комунікативно пов’язаний з сервером. Датчик що комунікативно пов’язаний з пристроєм користувача чи міститься в ньому, може розпізнавати активність тіла користувача (людини). Дані активності тіла можуть бути згенеровані на основі розпізнавання активності тіла користувача. Система криптовалюти, комунікативно пов’язана з пристроєм користувача, може перевірити чи відповідають дані активності тіла (людини) одному або декільком умовам, встановленим системою криптовалюти і надати криптовалюту користувачеві, дані активності тіла якого були перевірені… Активність тіла, яка розпізнається датчиком, включає щонайменше одне випромінювання тіла, що передається від користувача, це – потік рідин тіла, мозкові хвилі, частоту пульсу або випромінювання тепла тілом».

Тобто, ідея в тому, що тобі ставлять або вживлюють якийсь прилад і коли ти виконуєш певну активність, то генеруєш криптовалюту і отримуєш віртуальні кошти за виконання якихось умов. Згодом це може стати навіть своєрідною залежністю, гонитвою за тим, щоб більше згенерувати грошей. На підтвердження того, що це може бути імплантований пристрій можуть говорити слова про те, що він може ідентифікувати потік рідин та мозкові хвилі. Важливо зрозуміти, що реєстрація якогось патенту не означає, що дана технологія винайдена чи випробувана, можливо це лише ідея або й фантастична гіпотеза, яку компанія хоче зареєструвати за собою, хоча може не знати як її реалізувати.

РОСІЯ: В липні 2016 року в Росії були прийняті закони, які декларувалися їх авторами як такі, що спрямовані на антитерористичну діяльність (Закон Ярової, також пакет Ярової або пакет Ярової-Озерова). Насправді ж ці закони фактично обмежили права людини в Росії. Зокрема, зазначеними законами були запроваджені безпрецедентні вимоги до операторів зв’язку та сервісів – вони повинні зберігати всі дані та записи по своїх клієнтах і безумовно надавати їх на запит відповідних правоохоронних органів.
«Закон Ярової» зачіпає всіх організаторів зберігання інформації у Росії. Сервіс за законом повинен повідомити владу РФ про те, що він таким є, але є ще й примусовий порядок включення до реєстру: спеціальне відомство Роскомнадзор під загрозою блокування і на підставі запиту силовиків просить надіслати інформацію протягом п’яти днів. Під організаторами зберігання інформації маються на увазі соцмережі (наприклад, «ВКонтакте» і «Однокласники») і месенджери. Під визначення також потрапляють будь-які сервіси, які використовуються для листування (наприклад «пошта Яндекс).
Одначе Роскомнадзор включає компанії в реєстр організаторів зберігання інформації вибірково. У ньому немає Viber і WhatsApp, хоча є Telegram (через претензії силовиків). У список також внесли Snapchat, «Хабрахабр», Liveinternet і Badoo, але немає Twitter, Instagram і сервісів Google. Між іншим, “Роскомнадзор” у свій час розпорядився провайдерам заблокувати додаток обміну повідомленнями Telegram, оскільки компанія-розробник відмовилася надавати ФСБ доступ до коду, що дозволило б “наступнику КДБ” читати повідомлення користувачів. У Росії Telegram має 13 мільйонів користувачів. Намагаючись заблокувати додаток, російська влада заблокувала великий масив IP-адрес, спричинивши хаос в російському сегменті інтернету. А тим часом, Telegram зумів залишитися онлайн.

Також набули чинності «мінімальні», але все одно безпрецедентні вимоги щодо операторів стільникового та інших видів зв’язку. Вони  повинні півроку зберігати записи дзвінків, електронні повідомлення і SMS-повідомлення. Якщо ФСБ надішле запит, компанії повинні передати дані. Це стосується користувачів: які зареєструвалися або авторизувалися через IP-адресу на території Росії; які вказали при реєстрації в сервісі російський паспорт або інший російський документ, що засвідчує особу; чиї географічні дані вказують на знаходження в Росії; які вказали в сервісі телефонний номер, виданий російським оператором; про місцезнаходження яких організатор зберігання інформації знає від держорганів, «що здійснюють оперативно-розшукову діяльність».

КИТАЙ: Спочатку у декількох десятках міст Китаю, а з цього року у всій краъны запущена державна система соціального рейтингу, яка за допомогою новітніх технологій стежить за громадянами. Їм виставляють оцінки за поведінку, заохочуючи пільгами та караючи заборонами. Такі заходи стали черговим кроком китайського уряду в реалізації прийнятої в 2014 році Програми створення системи соціального кредиту, розрахованої до 2020 року. Згідно з документом з’являєтьться прив’язаний до внутрішнього паспорту кожного китайця соціальний рейтинг, який буде опубліковано у відкритій базі даних. Планується, що державна система стане безперервно відстежувати та оцінювати діяльність громадян і компаній, додаючи бали до рейтингу за схвальну поведінку та віднімаючи за порушення. У результаті власники високих балів отримають соціальні та економічні пільги, тоді як низький рейтинг спричинятиме заборони та обмеження, зокрема і на пересування. Так, у травні 2018 року місцева преса відрапортувала: заборона на внутрішні авіаперельоти торкнулася понад 11 млн громадян, які порушили закон чи громадський порядок; ще 4,3 млн були відсторонені від подорожей швидкісними потягами.

Нагадаємо, що у 2016 році уряд призначив національним демонстраційним містом з будівництва системи соціального кредиту приморський Жунчен у провінції Шаньдун. Уже через два роки місцева влада відзвітувала про створення системи оцінки з базовим рейтингом в 1 тис. балів, у якій зареєстровано майже 800 тис. жителів і 16 тис. підприємств, повідомляє сайт Китайського національного радіо. Тепер саме персональний рейтинг визначає, чи отримає місцева компанія фінансову підтримку, чи зможе городянин претендувати на житловий кредит та пільги при медобслуговуванні, чи отримає чиновник підвищення по службі. Щоб заробити додаткові бали, житель Жунчена може стати волонтером, донором крові або пожертвувати гроші на благодійність. А от порушення правил дорожнього руху, прострочені позики, ухилення від сплати податків і навіть неетична поведінка, яка не регулюється законом, обіцяють зниження рейтингу.

Є ще одна система ранжування, яка вже працює по всій країні. У 2013 році платіжна система Alipay, яка належить китайському інтернет-гігантові Alibaba та налічує 700 млн користувачів, запустила програму кредитного скорингу Sesame Credit. Спеціальний додаток аналізує транзакції клієнта та надає йому рейтинг від 350 до 950 балів, пропонуючи бонуси та заохочення за високу оцінку. За високий рейтинг користувач отримує низку переваг: може бронювати готельні номери та орендувати велосипеди без застави, а також претендувати на більші суми кредитів від Alipay. Щоправда, окрім пряників додаток має і батіг. Якщо його клієнт буде винний державі – не сплатить кредит або не сплатить штраф, – то потрапить у чорний список і почне швидко втрачати бали. Залишити список порушник зможе тільки за рішенням суду, який підтвердить розрахунок з державою. Китайська влада вже скористалася потенціалом програми, передавши Sesame Credit дані про 6 млн боржників за штрафами. Після їх завантаження в базу додатку судам вдалося покарати 1,2 млн порушників, передає державне інформагентство Сіньхуа. Експерти припускають, що незабаром станеться і зворотний обмін: Alipay передасть інформацію про своїх користувачів у державну систему соціального рейтингу.

І це ще не все. Сьогодні за громадянами Китаю спостерігають 170 млн вуличних відеокамер, і найближчими роками їх число зросте більш ніж втричі – до 600 млн.. Дані з камер також стануть частиною системи соціального рейтингу. Адже, за задумом китайського уряду, система повинна допомогти боротися не тільки з фінансовими порушеннями, але і з побутовими – такими як перехід вулиці в недозволеному місці, непристойна поведінка в транспорті, дрібне хуліганство та інші проступки. У найбільшому китайському місті Шеньчжень камери на перехрестях уже сьогодні фіксують і за допомогою технології розпізнавання облич ідентифікують пішоходів-порушників, виводячи їхні фотографії на розташовані тут же великі екрани. Система розпізнавання облич отримала символічну назву “Орлине око”. Надалі крім публічного осуду, обмеження сум кредитів та заборони на купівлю авіа- і залізничних квитків уряд має намір використовувати і більш серйозні санкції. Наприклад, відмова в зарахуванні дітей до престижної школи та бар’єри при працевлаштуванні. У результаті система соціального рейтингу штучно поділить суспільство на класи, побоюються оглядачі. Тоді як контроль держави над системою загрожує перетворенням країни на цифрову диктатуру. Із впровадженням системи будь-яка форма опору та критики в Китаї стане практично неможливою, попереджає Лагерквіст.

Передбачається, що система буде мати базу даних з фотографіями кожного громадянина країни. На сьогоднішній день база даних з фотографіями має в своєму розпорядженні 13 терабайт, а база особистих даних громадян Китаю – 90 терабайт. У подальшому ця система буде об’єднана з іншими соціальними інститутами, включаючи банки, лікарні і суди. Під контролем буде все: якщо людина ходить в туалет в недозволених місцях або рідко відвідує батьків, це буде зараховано в соціальний рейтинг, тобто, людина буде отримувати штрафні бали. А низький соціальний рейтинг потягне за собою неможливість брати кредити, залишати територію країни і навіть обмеження кількості дітей, яке може завести пара.

На цьому фоні влада Китаю має намір до 2030 року стати лідером у сфері розвитку штучного інтелекту. Партія сподівається, що до цього часу комп’ютерна індустрія буде коштувати 150 мільярдів доларів. Варто відзначити також те, що організація Захисту прав людини повідомила, що в регіоні Сіньцзян крім фотографічних даних, влади встановили систему інтернет-моніторингу та зібрали біоматеріали місцевих жителів (зразки ДНК, крові і відбитки пальців).

ЄВРОПА: Представники ВООЗ оприлюднили звіт відносно так званих «імунних паспортів» – особливої системи реєстрації людей, які уже перехворіли коронавірусом нового типу і таким чином вірогідно уже мають імунітет на нього. Слід відзначити, що ця ініціатива була запропонована зразу кількома національними урядами європейських країн, хоча на думку експертів для такої ініціативи насправді не існує ніяких об’єктивних передумов, оскільки ще не було доведено жодного випадку, коли людина, яка перехворіла корона вірусом, отримує імунітет від нього. Однак, не зважаючи на це, деякі уряди продовжують настоювати на уведенні спеціальних електронних документів, які би підтверджували те, що їх власники не становлять загрози для оточуючих і їм можна повернутися до звичного способу життя. В свою чергу ВООЗ стверджує, що ці документи на практиці не можуть відобразити реальний стан справ в контексті анклавів зараження і тому до ідеї «імунних паспортів» не варто ставитися занадто серйозно принаймі до того моменту, поки теорію набуття імунітету проти коронавірусу не буде остаточно підтверджено. Але у світлі сказаного вище виникає одне очевидне питання з неочевидною відповіддю: а власне який режим життєдіяльності та які обмеження передбачається запровадити для громадян, які не стануть набувачами «імунних паспортів»? Так виглядає, що далі буде…

УКРАЇНА: «Кабінет Міністрів схвалив постанову про електронні паспорти у застосунку Дія. Відтепер паспорти у смартфоні офіційно є цифровими аналогами паперових документів, – зазначило 15 квітня видання «Українська правда» з посиланням на Фейсбук-сторінку Міністерства цифрової трансформації. – За інформацією Мінцифри, е-паспорти можна буде використовувати для посвідчення особи, якщо вас зупинить поліція, а також на пошті, під час отримання посилок, листів та під час придбання алкоголю чи тютюну для підтвердження досягнення повноліття». Також у міністерстві наголосили на тому, що Україна – перша у світі держава, де можливо користуватися цифровим паспортом і водночас не пред’являти паперового чи пластикового аналогу.

Це одна із ключових передумов та необхідних складових для реалізації широко анонсованого комплексного національного проекту «Держава у смартфоні». «Держава повинна стати сервісом, а не лячним монстром. Допомагати одним швидко отримувати послуги, а іншим – чесно виконувати свою роботу. Наш перший крок – створення diia.gov.ua, онлайн-сервісу держпослуг, де все швидко, чітко і зрозуміло. Тут можна буде отримати послугу там і тоді, коли потрібно, і більше не турбуватися, що відвідування держустанови з’їсть весь день і нерви», – так Мінцифра кілька місяців поспіль рекламує свій проєкт.

Аноносвані вище зміни безумовно мають свої очевидні плюси, частково долаючи операційні недоліки і корупційні ризики архаїчної, неефективної та непрозорої машини державної бюрократії. Однак, ці новації несуть водночас і значні потенційні ризики, зокрема, через утворення додаткових важелів для маніпуляцій свідомістю, тотального контролю і обмеження громадянських свобод. Серед таких ризиків в першу чергу варто відзначити такі.

Високий ризик втрати особистих даних населення завдяки слабким технологіям кібер-захисту, застосованих в державних установах. Брекзіт, вибори Трампа в Америці та інші сучасні приклади є свідченням того, що навіть суперсили з найбільшими кібер-бюджетами на планеті є незахищеними від атак Росії, Ірану та Китаю, які крадуть дані, щоб заволодіти грошами людей, краще маніпулювати світоглядом виборців та ставити під сумніви фундаменти демократії. Щодо випадку De Novo (українського постачальника хостингових послуг для уряду, а саме для Дія), то вони мають лише одну сертифікацію згідно з ISO 27001. Це у той час, коли набір сертифікатів Амазон Азур складає не менше 80. Між іншим, під час обробки персональних даних, необхідно дотримуватися вимог Закону України «Про захист інформації в ІТС», де у статті 8 написано, що не можна використовувати державні інформаційні ресурси без КСЗІ (комплексної системи захисту інформації). Однак, Атестату відповідності КСЗІ не має ані портал, ані додаток Дія. І отримати їх не можуть через те, що трафік йде через закордонні сервери Amazon.

Значно збільшена можливість державного контролю та маніпуляції світоглядом населення. Одна із зазначених цілей додатку є «забезпечення участі суб’єкта персональних даних в опитуваннях щодо ініціатив і проектів у різних сферах суспільного життя». При цьому, передбачений законодавством дозвіл До того ж, якщо уявити, що наступні вибори будуть проводитись з телефону – ми можемо побачити «голосування мертвих душ» або певних тіньових гравців, які можуть вплинути і навіть змінити вибір кожного громадянина та країни в цілому, залишаючи при цьому  правдоподібні і практично неспростовні  докази ніби то вільного вибору народу. Між іншим, електронну версію паспорту громадянина України («е-паспорт») можна використовувати для участі «у виборах Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, всеукраїнських та місцевих референдумах.» – Щоправда, лише на період дії «експерименту» з е-документами, тобто у 2020-2021 роках.

Платформа дає технічну та юридичну можливість значно обмежити права і свободи людини на пересування та використання власних грошей. Хвилює також, звичайно, те, що одним з найбільших спонсорів цієї ініціативи є Міністерство Внутрішніх Справ України, яке має особливі повноваження в країні. До речі, дані, які запитує додаток Дія з державного демографічного реєстру (тобто майже все), проходять через єдину інформаційну систему МВС. «Відтепер достатньо пред’явити представнику поліції електронний додаток «Дія». В ньому електронне посвідчення водія та техпаспорт, і поліціянт сам перевірить дані, які там є, через рідер і QR-код, і порівняє з інформаційною системою МВС. Це зручно, просто та надійно», — сказав Арсен Аваков.

Тут варто в якості прикладу згадати про додаток «Дій удома». Алгоритм контролю за самоізоляцією за допомогою електронного додатка “Дій удома” визначив Кабмін. Людина може обрати два варіанти контролю за самоізоляцією: уповноваженими органами або добровільно за допомогою системи через мобільний додаток, повідомили у відповідній постанові уряду. Якщо людина авторизується в додатку, то з цього моменту вважатимуть, що вона обрала контроль за допомогою системи. За умови авторизації та внесення персональних даних встановлюють еталонну фотографію.

Після встановлення мобільного додатка у випадкові проміжки часу протягом дня особа отримує push-повідомлення. Після них людина повинна протягом 15 хвилин за допомогою мобільного додатка сфотографувати своє обличчя.

“У разі невідповідності геолокації або фотографії, відсутності зв’язку з мобільним додатком, видалення, встановлення обмежень щодо передання інформації за допомогою мобільного додатка до органів Національної поліції надсилається повідомлення про випадок порушення умов самоізоляції”, – повідомили в уряді.

Сам факт отримання правоохоронцями повідомлення про порушення умов самоізоляції не є підставою для притягнення людини до адміністративної відповідальності. Але представники Національної поліції чи Національної гвардії повинні виїхати за місцем проживання особи та перевірити, як вона дотримується карантину.

Чи дає підстави сказане вище однозначно демонізувати нашу систему «Дія», розглядаючи її виключно у чорно-білому спектрі? Принаймі на цьому етапі це було би явно передчасно і тенденційно. Але у контексті цієї публікації бути поінформованими, уважними і розсудливими українці безумовно зобов’язані. А християни тим більше…У нашій дійсності може існувати лише Всевидяче Око Боже…

Be the first to comment on "Всевидяче око світу: чи це реально?"

Залишити відповідь