Єпископ Едвард Кава розповів, як розподілятиметься допомога Папи Франциска для України

Як повідомлялося раніше, з 1 вересня почне свою роботу Технічний Секретаріат, який буде продовжувати співпрацю з Держсекретаріатом Ватикану щодо продовження розподілу коштів у рамках акції «Папа для України». Його очолить єпископ-помічник Львівської архидієцезії РКЦ Едвард Кава.

У зв’язку із новим призначенням єпископ-помічник Львівської архидієцезії Едвард Кава розповів CREDO про виклики та завдання, труднощі та перспективи, про формування нової команди, критерії вибору працівників, а також про те, хто і як буде приймати рішення про розподіл 10 млн. євро в рамках акції «Папа для України».

— Причини Вашого призначення головою Секретаріату доволі очевидні: ваш досвід військового капелана, ваша обізнаність у реальній ситуації на Сході, ваша участь у долі людей прифронтової зони не залишає сумнівів у тому, що ви впораєтесь із новим для вас завданням.

— Моя кандидатура була висунута Апостольською Столицею і це питання обговорювалося із митрополитом Мокшицьким, який без вагань виразив свою згоду на те, щоб Львівська архидієцезія була таким чином задіяна у цей важливий проект. І хоч я цілим серцем переживаю усе, що відбувається на Сході, і попри зміну статусу, хотів продовжувати допомагати людям, які залишилися у сірій зоні, мене це призначення здивувало. Воно стало для мене великим викликом. Та форма служіння, яке я здійснював перед тим, мала більш локальний характер: я їхав до конкретного місця, до конкретних людей – цивільних чи військових, і робив те, що міг зробити самотужки : знайти спільну мову, допомогти, спонукати їх до пошуків Бога. Мені така форма відповідала, мене до цього готували і вчили. Я давав собі раду.

Цей новий виклик також має у собі щось від попереднього служіння, але горизонти значно розширились і деякі питання дещо ускладнились,дійшла бюрократія, яка є невід’ємною частиною роботи з фінансами. Там, де є гроші, має бути порядок, тому має бути чітко ведена бухгалтерія, повинні бути надійні люди, добре розпізнання, щоби кошти могли бути використані ефективно і за конкретним призначенням.

— Яке перше завдання стоїть перед вами?

— Першим своїм завданням я бачу підбір команди, якій можна буде довіряти, на яку можна буде покладатися і яка зможе ефективно функціонувати. Основний офіс буде у Києві, я буду приїжджати раз на тиждень, щоби підсумувати зроблене і запланувати наступний тиждень. Відповідно мені потрібно також знайти офіс, організувати його роботу і з нуля почати багато процесів. Словом, на цьому етапі я дивлюся на все з ентузіазмом, хоча вже також досвідчив і перших труднощів. Основна проблема — приміщення. Зате Бог мені благословляє в людях — я вже майже знайшов усіх людей і мене вразило, що всі, кому я пропонував, погодилися без вагань. Маю сказати, що не в останню чергу звертав увагу, щоб це були люди віри, небайдужі, віддані, і тішуся, що такі люди є, і що вже майже всі погодилися. Тепер чекаємо на затвердження їхніх кандидатур і до праці. Дуже сподіваюся, що ми, як одна команда, зуміємо все подолати і впораємося із завданням, яке ставить перед нами Церква.

Наше завдання — так розподілити допомогу, яка надійшла до нас з ініціативи Папи Франциска, щоб її отримали найбільш потребуючі. Чи це буде хліб, чи ліки, чи тепло на зиму — головне, щоб усе прийшло своєчасно і адресно. Ми прагнемо допомагати найбільш беззахисним, тим, хто не має жодної підтримки і не має куди виїхати з сірої зони: особи похилого віку, сироти та вдови.

Звісно ми будемо керуватися певними критеріями при виборі посередників, які будуть надавати цю допомогу: щоб це були особи та організації, які керуються моральними принципами, мають християнські цінності, викликають довіру і добре зарекомендували себе, співпрацюючи із Технічним комітетом. Тому буду користуватися досвідом о. єпископа Яна Собіло, який погодився нас консультувати і допомагати співпрацею, за що я йому дуже вдячний.

— Зрозуміло також, чому головний офіс буде у Києві, але виникло питання, чому тоді львівський єпископ?

— Я не приховую, що для мене це буде непросто: щотижня їздити у столицю. Але також я думаю, що той факт, що львівська Церква удостоїлась такої довіри – це певний знак. Я вбачаю у цьому бажання Апостольської Столиці поєднати Захід і Схід, показати єдність Церкви, солідарність Заходу з тими, хто страждає на Сході. Хоча і раніше так було, що більшість волонтерів на Сході — це люди із Західної та Центральної України.

— Владиці Кеннету Новаковськму з Н’ю-Вестмінстерської єпархії (Канадa) Української Греко-Католицької Церкви до Києва ще далі, ніж Вам…

— Якщо говоримо про владику Кеннета Новаковського, то його присутність, як консультанта, також має свою роль єднання Сходу і Заходу: коли наші відмінності нас не розділяють, а об’єднують довкола спільної справи. Також він має досвід роботи у Карітасі, зможе нам підказати на що варто звертати увагу, які пріоритети, які використовувати критерії і таке інше. Я відкритий на співпрацю і сподіваюся, що нам все вдасться.

— Скільки осіб увійде до Технічного секретаріату?

— Загалом нас буде семеро: двоє єпископів, юрист, економіст, бухгалтер, PR-менеджер, а також особа, яка буде займатися моніторингом потреб на місцях та контролювати виконання зобов’язань.

— Хто буде остаточно вирішувати кому і на що підуть кошти?

— Технічний комітет вибирав претендентів методом голосування. Секретаріат натомість буде виконувати розпізнавальну функцію, остаточне рішення будуть приймати єпископи, а затверджувати буде Нунціатура.

— Представники яких Церков будуть задіяні у Технічному секретаріаті Акції «Папа для України»?

— Станом на сьогодні це римо-католики та греко-католики. Із представниками інших конфесій та Церков у нас буде контакт та співпраця на основі того, як вони себе зарекомендували, співпрацюючи з Технічним комітетом.

Загалом, я вважаю, що розподілом допомоги повинні займатися представники Католицької Церкви, тому що саме від Католицької Церкви прийшла ця допомога, але надавати її ми будемо всім потребуючим, без огляду на релігійні переконання. У першу чергу, згідно із біблійними принципами:  вдови, сироти, переселенці.

— Секретаріат буде працювати доти, доки не розподілить усі кошти чи також матиме обмежений термін роботи?

— Так як і Технічний комітет, Секретаріат працюватиме один рік. Всі ми підписуємо угоду і є свідомі того, що через рік наша праця у Секретаріаті завершиться. Чи нам вдасться все реалізувати за рік – побачимо. Це вимагатиме багатьох зусиль, але ми маємо деяку перевагу – можемо користуватися досвідом наших попередників, що дозволить нам продовжувати та розвивати співпрацю із перевіреними людьми та організаціями.

CREDO

Be the first to comment on "Єпископ Едвард Кава розповів, як розподілятиметься допомога Папи Франциска для України"

Залишити відповідь