Пропонуємо вашій увазі деякі думки, висловлені партнером Християнської Соцальної Платформи Християнської Служби Порятунку Зиновієм Свередою на III з’їзді мирян “Покликання до святості сьогодні”, який 3-4 листопада проводився у Києві Українською Греко-Католицькою Церквою. Тема виступу Зиновія звучить, на нашу думку, промовисто та символічно: “Бідність сьогодні – це є наша неорганізованість”.
“Аналізуючи побут громад, ми часто натрапляємо на статистику, що з мільйона гривень люди в селі 300-400 тисяч витрачають на розваги, алкоголь і сигарети. Такі дані навів д-р Зиновій Свереда під час своєї доповіді «Місія парафії як спільноти святих у суспільстві, згідно з поглядами праведного митрополита Андрея Шептицького».

Доповідач відзначив, що українці мало задумуються над своїм потенціалом, який дав їм Бог, а більше скаржаться, що їм бракує. «Часто коли ми робимо соціальні паспорти громад з кооперації, соціального підприємництва, то бачимо, що інколи з мільйона гривень у селі 300-400 тисячі ідуть на забави, алкоголь і сигарети», – розповів пан д-р Зиновій.

«Невже ми справді не можемо ці кошти спрямувати на щось краще? Чому так важко в межах своєї громади збудувати, скажімо, для дітей спортивний майданчик, запросити катехита для формування моральних основ у дітей? А на ось згубні звички є?» – риторично запитує доповідач.

Він пригадав, що наша Церква кілька років тому розпочала боротьбу з пластмасовими вінками та квітами, торгівля якими в Україні сягає двох мільярдів гривень. Тобто, каже він, люди знаходять на цю абсолютно непотрібну і шкідливу річ гроші у сімейному бюджеті, а на добрі і корисні справи – ні.

Пан Зиновій доходить висновку, що дуже важливо організовувати людей у спільноти, організації, в яких люди як поодиноко, так цілою громадою можуть реалізувати себе. Як приклад він наводить часи митрополита Андрея Шептицького, який спонукав людей до організації. І це було ефективно та успішно.

«Спершу були спортивні товариства для молоді, такі як «Сокіл», «Пласт», «Січ». Згодом священики біля Золочева заснували товариство «Сільський господар», аби навчати людей агроосвіти. Спільно закупляти насіння, спільно обробляти поле. У Стрию утворився був «Маслосоюз». Потім отці започаткували корпорацію «Центросоюз», який контролював половину експорту молока Польщі. Сільські громади продавали продукцію міським громадам і так відправляли масло, яйця, зерно в Швейцарію, Німеччину», – розповів пан Зиновій Свереда.

Що зараз? «Як ми бачимо, бідність сьогодні – це неорганізованість. Ми повинні зрозуміти, що маємо знайти певного роду альтернативу сьогоднішнім реаліям. Менеджмент не змінюється, тому що не змінюється етика. А етику може змінити лише освітянин і Церква. Інших інституцій в нашій країні немає», – вважає дослідник господарської діяльності митрополита Андрея.

У нас досі панує міф, звертає увагу пан Свереда, про залежність від газу, але ми не шукаємо альтернативних джерел енергії. Якщо ми хочемо мати натуральні продукти, повинні займатися органічним сільським господарством. «Таким чином ми побачимо, що навіть ті фінансові крихти, які ми маємо, є достатніми, аби розпочати власну справу. Якщо наші діди зуміли це робити між двома війнами, коли не було своєї держави, у час переслідувань, тоді виникає логічне питання: а що заважає це зробити нам сьогодні?! Це питання треба собі задавати, усвідомлюючи, що ми є народом, здатним на великі справи», – вважає д-р Зиновій Свереда.

Він пригадав слова Андрея Шептицького, який казав, що сила громади – коли вона стає живим організмом, де кожен має свої функції та обов’язки”.

Джерело: Сайт УГКЦ